Volodymyr Zelenskyj se z komediálního herce změnil na prezidenta, který inspiruje národ v boji proti ruské okupaci

Charakter mnoha osobností se ukáže hlavně v kritických okamžicích. Některé dokážou své příznivce zklamat, jiní umí překvapit a stanou se i hrdiny.

i Zdroj fotografie: Mykhaylo Markivi / Creative Commons / CC BY
                   

Pokud dnes někdo otevře jakékoli zprávy, jméno, které na něj vyskočí, bude Volodymyr Zelenskyj. Prezident Ukrajiny, již před několika dny napadla mnohem silnější vojska Ruska. Nikdo v té době nevěděl, jak někdo, jehož povoláním bylo herectví, takovou situaci zvládne. V podstatě během několika hodin 44letou hlavu státu začal za jeho činy obdivovat celý svět a nepřátelé se ho snaží zlikvidovat.

Od mládí byl komikem

Zelenskyj nepatří k politikům, kteří by začali odněkud zespoda a pak se postupně propracovali na vrchol. V mládí s něčím takovým nejspíše ani nepočítal, protože v 17 letech se přihlásil do humoristické soutěže KVN, kterou v roce 1997 vyhrál. Vystudoval právo a založil produkční společnost Kvartal 95. Zúčastnil se i ukrajinské obdoby soutěže Star Dance.

iZdroj fotografie: Vadim Chuprinai / Creative Commons / CC BY-SA
Volodymyr Zelenskyj (uprostřed) během show společnosti Kvartal 95

Jako herec si zahrál v několika filmech a seriálech. V roce 2014 podpořil Euromajdan, který svrhl proruského prezidenta Viktora Janukovyče a odstartoval ukrajinské problémy s Ruskem. Daroval i vysokou částku ukrajinským ozbrojeným silám na boje na Donbase. Ale postavil se proti zákazu vystupování ruských herců na Ukrajině.

Do politiky se vlastně dostal díky filmové roli v seriálu Sluha národu. Ztvárnil v něm učitele, který se díky sociálním sítím stane prezidentem země. Ten byl na Ukrajině nesmírně populární. Zelenskyj na Silvestra 2018 oznámil, že bude kandidovat na prezidenta za stranu Služebník lidi. V dubnu 2019 získal přes 73 procent hlasů a porazil končícího prezidenta Petra Porošenka.

Zkoušel s prezidentem Putinem jednat

Kvůli své nezkušenosti byl považovaný za protestního kandidáta. Lidem slíbil, že bude bojovat proti korupci, kterou je Ukrajina proslulá. A také chtěl ukončit válku na Donbase. Pokusil se vyjednávat s prezidentem Vladimirem Putinem, ale jednání bohužel nikam nevedla. Nejspíše proto, že ukrajinský prezident nehodlal ustoupit ze západní orientace země a chtěl ji i nadále směřovat do EU a NATO, což vládci Kremlu vždy extrémně vadilo.

America offered to evacuate Ukrainian President Zelensky as Russia closes in. His response:

“I need ammunition, not a ride.”

What a savage. Give those Russians hell, boys 👊🏻

Zveřejnil(a) Jason Howerton dne Sobota 26. února 2022

Byl označován za muže oligarchy Viktora Kolomojského, ale s korupcí se opravdu pokoušel svým způsobem bojovat. Když na podzim roku 2021 začalo Rusko u hranic rozmísťovat svoje jednotky, vyzýval obyvatele země ke klidu. Zároveň se ale snažil jednat o pomoci s mnoha světovými vůdci. Některé země pak Ukrajině dodaly i moderní zbraňové systémy. Také dělal vše pro to, aby Rusku nedal záminku k útoku, opakovaně třeba mírnil napětí na hranici separatistických republik.

I přes to Putin pod záminkou demilitarizace a denacifiace, což je v případě Zelenského, který má židovské kořeny, paradox, na Ukrajinu zaútočil. Ukrajinský prezident i přes útoky, kterým je vystaven Kyjev, zůstává v hlavním městě. Vede neustálý kolotoč jednání se světovými státníky, které žádal o pomoc a sankce vůči Rusku. Stále vystupuje na sociálních sítích a promlouvá k národu. Zároveň je údajně cílem žoldáků, kteří mají za jeho hlavu dostat vysokou odměnu.

Jaký je váš názor na Volodymyra Zelenského jako prezidenta?

Zdroj: Aljazeera

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články