Volodymyr Zelenskyj se z komediálního herce změnil na prezidenta, který inspiruje národ v boji proti ruské okupaci

Charakter mnoha osobností se ukáže hlavně v kritických okamžicích. Některé dokážou své příznivce zklamat, jiní umí překvapit a stanou se i hrdiny.

i Zdroj fotografie: Mykhaylo Markivi / Creative Commons / CC BY
                   

Pokud dnes někdo otevře jakékoli zprávy, jméno, které na něj vyskočí, bude Volodymyr Zelenskyj. Prezident Ukrajiny, již před několika dny napadla mnohem silnější vojska Ruska. Nikdo v té době nevěděl, jak někdo, jehož povoláním bylo herectví, takovou situaci zvládne. V podstatě během několika hodin 44letou hlavu státu začal za jeho činy obdivovat celý svět a nepřátelé se ho snaží zlikvidovat.

Od mládí byl komikem

Zelenskyj nepatří k politikům, kteří by začali odněkud zespoda a pak se postupně propracovali na vrchol. V mládí s něčím takovým nejspíše ani nepočítal, protože v 17 letech se přihlásil do humoristické soutěže KVN, kterou v roce 1997 vyhrál. Vystudoval právo a založil produkční společnost Kvartal 95. Zúčastnil se i ukrajinské obdoby soutěže Star Dance.

iZdroj fotografie: Vadim Chuprinai / Creative Commons / CC BY-SA
Volodymyr Zelenskyj (uprostřed) během show společnosti Kvartal 95

Jako herec si zahrál v několika filmech a seriálech. V roce 2014 podpořil Euromajdan, který svrhl proruského prezidenta Viktora Janukovyče a odstartoval ukrajinské problémy s Ruskem. Daroval i vysokou částku ukrajinským ozbrojeným silám na boje na Donbase. Ale postavil se proti zákazu vystupování ruských herců na Ukrajině.

Do politiky se vlastně dostal díky filmové roli v seriálu Sluha národu. Ztvárnil v něm učitele, který se díky sociálním sítím stane prezidentem země. Ten byl na Ukrajině nesmírně populární. Zelenskyj na Silvestra 2018 oznámil, že bude kandidovat na prezidenta za stranu Služebník lidi. V dubnu 2019 získal přes 73 procent hlasů a porazil končícího prezidenta Petra Porošenka.

Zkoušel s prezidentem Putinem jednat

Kvůli své nezkušenosti byl považovaný za protestního kandidáta. Lidem slíbil, že bude bojovat proti korupci, kterou je Ukrajina proslulá. A také chtěl ukončit válku na Donbase. Pokusil se vyjednávat s prezidentem Vladimirem Putinem, ale jednání bohužel nikam nevedla. Nejspíše proto, že ukrajinský prezident nehodlal ustoupit ze západní orientace země a chtěl ji i nadále směřovat do EU a NATO, což vládci Kremlu vždy extrémně vadilo.

America offered to evacuate Ukrainian President Zelensky as Russia closes in. His response:

“I need ammunition, not a ride.”

What a savage. Give those Russians hell, boys 👊🏻

Zveřejnil(a) Jason Howerton dne Sobota 26. února 2022

Byl označován za muže oligarchy Viktora Kolomojského, ale s korupcí se opravdu pokoušel svým způsobem bojovat. Když na podzim roku 2021 začalo Rusko u hranic rozmísťovat svoje jednotky, vyzýval obyvatele země ke klidu. Zároveň se ale snažil jednat o pomoci s mnoha světovými vůdci. Některé země pak Ukrajině dodaly i moderní zbraňové systémy. Také dělal vše pro to, aby Rusku nedal záminku k útoku, opakovaně třeba mírnil napětí na hranici separatistických republik.

I přes to Putin pod záminkou demilitarizace a denacifiace, což je v případě Zelenského, který má židovské kořeny, paradox, na Ukrajinu zaútočil. Ukrajinský prezident i přes útoky, kterým je vystaven Kyjev, zůstává v hlavním městě. Vede neustálý kolotoč jednání se světovými státníky, které žádal o pomoc a sankce vůči Rusku. Stále vystupuje na sociálních sítích a promlouvá k národu. Zároveň je údajně cílem žoldáků, kteří mají za jeho hlavu dostat vysokou odměnu.

Jaký je váš názor na Volodymyra Zelenského jako prezidenta?

Zdroj: Aljazeera

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru