Video: BMPT Terminator může zklidnit i jediná stará hlavice RPG-7, které by měl odolat, lépe však nedopadá ani tank T-80

NÁZOR: Zatímco mezi pěchotou může ruské „velkolepé“ vozidlo BMPT Terminator nadělat paseku, jediný sebevražedný dron ho zklidní i se starou RPG-7.

BMPT Terminator i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda disponuje docela neobvyklým bojovým vozidlem, které nemá v jiných ozbrojených silách obdobu. Jeho hlavním úkolem je doprovázet tanky v městských bitvách, a vzhledem k palebné síle je nebezpečné hlavně pro pěchotu. Stroj označovaný jako BMPT Terminator však vzbuzuje mnoho pochybností, a nejspíše není tak účinný, jak Rusko tvrdilo. Odolností se přitom vyrovná některým tankům, stejně jako ony však nemá proti dronům moc šancí.

Vozidlo chráněnější než většina tanků

BMPT Terminator je jakýsi kříženec mezi tankem a velmi silně vyzbrojeným bojovým vozidlem pěchoty, ale bez prostoru pro výsadek. Vznikl na základě zkušeností z Čečenska, kde se ukázalo, jak jsou tanky zranitelné ve městech, kde tedy potřebují ochranu. Stojí na podvozku T-72 zesíleném o reaktivní pancíř Relikt, ale získal třeba i lepší umístění palivových nádrží, pročež má ochranu možná vyšší než většina ruských tanků; snad až na T-90M.

BMPT Terminator, výstava Armija 2020 iZdroj fotografie: Uživatel Nitrid Nikel/ Creative Commons / CC BY-SA
BMPT Terminator

Vlastnostmi je ruský BMPT Terminator až fascinují, přesto ale video pod článkem ukazuje, že pro něj může být zkázou i obyčejný sebevražedný dron (ten si ostatně dokáže poradit i s tankem T-90M Proryv, trefí-li ho dobře). V případu na záběrech se stal nejspíše cílem dronu nesoucího hlavici z RPG-7. Paradox je, že by cíl při zásahu do většiny míst zničit nedokázal, ale obsluha s ním zkušeně narazila do zadní části vozidla, kde se ukrývá motor, a tím ho znehybnila. Poté se ho pokusil odtáhnout tank T-80, ale i ten se stal cílem dronů.

BMPT je docela silně vyzbrojen

Terminator je vozidlo vyzbrojené bezosádkovou věží s až neuvěřitelným množstvím rozličných zbraní. Mezi hlavní patří dvojice rychlopalných děl ráže 30 mm známá třeba z BVP-2, i když na tom je pouze jedno. Doplňuje ji pak kulomet PKTM ráže 7,62 mm a dva automatické granátomety ráže 30 mm se zásobou 300 granátů pro každý z nich. Proti tankům a obrněným vozidlům pak může BMPT Terminátor nasadit i 4 řízené protitankové střely 9M120 Ataka.

BMPT Terminator, ruské podpůrné vozidlo

Video: Putinova chlouba BMPT Terminator shořela, Rusko ji líčilo jako výdobytek svého zbrojního průmyslu, stačil přitom jediný zásah

Vozidlo zároveň disponuje moderním řízením palby a nočním viděním. I to by naznačovalo, že by mělo být mimořádně úspěšné, ale jeho výsledky tomu zatím nenasvědčují, ačkoliv jsou i případy, kdy samo doslova smetlo i dva protivníky najednou, v jednom případě tank a BVP. Praxe ale jinak ukázala, že BMPT Terminator tak ničivé není, a navíc ani tolik nevydrží. Na druhou stranu se na ukrajinském bojišti obvykle střetává v otevřeném terénu, ale pro takový typ boje nebyl postaven. Je tedy možné, že ho ruští velitelé jen nesprávně používají.

Zničení BMPT Terminator dronem

Co si myslíte o schopnostech BMPT Terminator?

Zdroj: DefencePost
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články