Odraz zubožené ruské armády? „V boji nemáme šanci, nic neumíme a na výcvik máme jen 15 nábojů“, tvrdí ruští branci

Vycvičit kvalitního vojáka trvá i několik měsíců. Pokud dobrý výcvik nemá, není příliš užitečný, mnohdy takoví rekruti bývají označováni jako potrava pro děla.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Ruská armáda měla v minulých týdnech do svých řad mobilizovat kolem 300 tisíc mužů, kteří by jí měli pomoci s – pro Rusko se nedobře vyvíjející – válkou na Ukrajině. Ačkoli podle tvrzení ministerstva obrany se mělo jednat o lidi s vojenskými zkušenostmi, mnozí je nemají. Rusko některé poslalo na frontu pouze s minimálním tréninkem, a některým se dokonce nedostal vůbec. I mobilizovaní vojáci, kteří se do výcvikových center dostali, si stěžují, že se tu příliš bojovat nenaučí.

Mnoho střelnic, ale žádné náboje

Na sociální sítě pronikly informace, jak jsou vojáci v největším tréninkovém středisku nedaleko Moskvy, jenž nese přezdívku Park Patriot, nespokojení. Na velké ploše by tam mělo být téměř 30 střelnic, na nichž se „zelenáči“ učí ovládat střelné zbraně a zasáhnout cíl. Tedy měli by. Dle dostupných informací zde každý z mobilizovaných dostal pouhých 15 nábojů na trénování. Je pochopitelné, že s takovým množstvím munice se nejsou schopnu naučit bojovým dovednostem, s nimiž by v bitvách obstáli.

Vojáci tvrdí, že největší část výcviku v centru probíhá tak, že trénují pochod na parkovišti a dostávají dril. Možných vysvětlení je hned několik:

1) Jedním z důvodů může být, že je mobilizovaných příliš a jednoduše pro ně nezbývá munice, které má nyní Rusko obrovskou spotřebu, a proto šetří. To by ale znamenalo, že ruská armáda je na tom ještě hůře, než se mnozí domnívají. Podle expertů však tato varianta nejspíše pravdivá není, alespoň pokud jde o munici do ručních zbraní.

2) Druhou možností je, že není dostatek instruktorů na výcvik takového množství vojáků, pročež dochází k improvizaci. Mnoho zkušených důstojníků a vojáků padlo nebo bylo těžce zraněno, a Rusko takové množství lidí najednou dlouho necvičilo a nemá na to kapacity. Vojáci tedy procházejí jen zdánlivým výcvikem, jeho praktická hodnota je přinejmenším sporná. I když dril je alespoň může naučit poslouchat nějaké příkazy. Otázkou samozřejmě je, zda je budou schopni plnit i v přímé bitvě.

3) Mnozí vojáci se domnívají, že velení armády ani důstojníci na ně nechtějí příliš plýtvat zdroji, protože ví, že tito „mobilizované posily“ mají v boji na Ukrajině jen malou šanci na přežití, prořež mohou vynaložení materiálu i zásob na jejich výcvik považovat za plýtvání cennými zdroji. O tom může svědčit i skutečnost, že se objevily záběry vybavení jako jsou rezavé útočné pušky, shnilé oblečení a boty nebo plechové helmy desítky let staré. Ovšem může jít jen do důsledky korupce a šlendriánu v ruských ozbrojených silách.

Jaké jsou podle vás důvody nedostatečného výcviku mobilizovaných?

Zdroj: DefenceUa
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články