Mají agenti MI6 doopravdy povolení zabíjet? Podívejte se pod pokličku tajně operujících agentur

Operativci britské MI6 mají celou řadu pravomocí. Patří k nim ale opravdu i známá „licence to kill“?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bond, James Bond. Tento agent britské tajné služby SIS (Secret Intelligence Service, většinou označovaná jako MI6) s číslem 007 sice není skutečný, je ale zdaleka tím nejznámějším. Lze říct, že právě on, resp. jeho tvůrce spisovatel Ian Flemming, dostal pojem MI6 do povědomí lidí na celém světě.

Koho vlastně označuje MI6?

Britská rozvědka SIS, známější spíše jako MI6, byla založena již v roce 1909 s cílem provádět zahraniční špionáž. Oficiálně byla existence MI6 vládou přiznána v roce 1994 a v tomto roce byl také prostřednictvím speciálního zákona definován její status a definována pravidla jejího fungování a kontroly.

iZdroj fotografie: Pixabay

MI6 má povoleno provádět operace výslovně pouze proti osobám mimo Britské ostrovy. To, co ale většinu lidí zajímá nejvíce je, zda mají její agenti ono legendární „povolení zabíjet“, stejně jako jejich filmový kolega James Bond. A odpověď zní: ano, mají. Alespoň při splnění určitých podmínek.

Kdy mohou agenti MI6 zabíjet?

Způsoby fungování tajné služby byly hojně diskutovány v období po úmrtí princezny Diany. MI6 totiž čelila obviněním, že její smrt zosnovala právě ona na příkaz královské rodiny. Toto podezření bylo samozřejmě vyvráceno, celá aféra ale poodhalila leccos z toho, jak MI6 funguje. A v mnohém toho odhalení „naplnilo očekávání“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Agenti mohou skutečně zabíjet. Potřebují k tomu tzv. „autorizaci sedmé třídy“ (Class Seven Authorization), která je tedy onou pověstnou „licence to kill“ známou z filmů a knížek. V průběhu vyšetřování smrti princezny Diany to uvedl tehdejší šéf SIS, Richard Dearlove. Popsal také, co je potřeba k získání této autorizace.

iZdroj fotografie: Pixabay

Schvalování povolení má tři úrovně, od „regionální autority“ přes vedení SIS až po ministra zahraničí (MI6 spadá do gesce právě tohoto ministerstva). Četnost schválených povolení tedy pravděpodobně závisí mimo jiné na to, kdo zrovna sedí v ministerském křesle. Lze předpokládat, že někteří ministři schvalují podobná povolení s lehčí rukou než jiní.

Zdroj: We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články