Jak to vypadá uvnitř britského výcvikového tábora, kde se Ukrajinci učí proti Rusům bojovat i zemřít. Intenzivní výcvik trvá jenom 5 týdnů

Západní země už vycvičily tisíce ukrajinských vojáků, ve Velké Británii se pak učí skupiny dobrovolníků. Za 5 týdnů musí zvládnout vše, co běžně trvá několik měsíců.

Ukrajinští vojáci – výcvik přežití v přírodě i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: 7th Army Training Command / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Spojených států amerických / Public Domain
i Zdroj fotografie: Seržant Anthony Jones / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Public Domain
i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Spojených států amerických / Public Domain
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Významnou pomocí od Západních spojenců Ukrajiny je mj. intenzivní výcvik nových rekrutů, z nichž se mají stát plnohodnotní vojáci. Od začátku podzimu 2022 přitom absolvovaly různé kurzy pod dohledem instruktorů z NATO desetitisíce Ukrajinců. Většinu z nich čeká rozhodující bitva, v níž se na jaře nebo v létě pokusí ruským okupantům zasadit tvrdý protiúder. A ačkoliv jsou mnohé aktivity spojené s Ukrajinu utajované, podařilo se nahlédnout na výcvik ukrajinských vojáků na severu Anglie.

Do armády narukovali mnozí dobrovolně

Jedním výcvikovým turnusem prochází v severoanglickém táboře 200 ukrajinských vojáků. Jedná se o dobrovolníky, kteří se rozhodli narukovat z jediného důvodu – aby bránili svou zemi proti invazi. Takový přístup má třeba rekrut Pasha, který v době začátku války pracoval jako svářeč v Belgii. Jeho rodiče mu z Ukrajiny volali, aby zůstal v bezpečí a nevracel se, on to ale přesto udělal, za což sklidil od otce velké uznání. Podle něj totiž není jiná alternativa, někdo přece musí ženy, děti, staré lidi, ale i suverenitu Ukrajiny, bránit proti ruské invazi.

Ve výcvikovém táboře je trénink nesmírně intenzivní. Britští instruktoři vysvětlují, že své svěřence učí dovednostem, jaké běžně získávají vojáci britské armády nejdříve po několika dlouhých měsících. Ukrajinští vojáci to však musí zvládnout za 5 týdnů, což je na kvalitní výcvik nesmírně krátká doba. „V zápřahu“ jsou od rána do večera, přičemž byl výcvik maximálně zintenzivněn – problém ale je, že není moc času na opakování, pokud se něco nedaří. Každá správně osvojená dovednost může v boji ukrajinským vojákům v budoucnu zachránit život.

Vojáci přespávají přímo v přírodě a učí se tak životu v polních podmínkách. V prvních dnech jde především o nácvik přežití nejenom v přírodě, v následujících se pak jedná o přípravu k boji. Všichni musí vědět, jak zdolávat opevnění v terénu, ale i jak bojovat ve městě, protože i do takových situací se pravděpodobně dostanou. Součástí je také psychologická příprava, protože musí být všichni připraveni na to, že budou muset zmáčknout spoušť a zabít, stejně jako kdykoliv zemřít (třeba když se dostanou do místa, kde je ruské jednotky přečíslí).

Překladatelka každý turnus obrečí

Ve výcvikovém táboře je spolu s ukrajinskými dobrovolníky i překladatelka Aliia, která v něm působí od července 2022. Je neustále s instruktory a jejich svěřenci, aby tlumočila příkazy, k čemuž se ale nejdříve musela naučit hodně z vojenské terminologie. Přiznává, že se zpočátku pokoušela se s ukrajinskými dobrovolníky nesbližovat, protože věděla, že půjdou mnozí na smrt, ale je to prý nemožné a s mnoha z nich si za 5 týdnů vytvoří pouto. Pak ale následuje loučení plné slz, a raději si od vojáků ani nebere kontakt, protože ví, že už jsou mnozí po smrti.

Po absolvování výcviku se ukrajinští vojáci vrací na Ukrajinu, aby se zapojili do bojů. S novými zkušenostmi od instruktorů, kteří patří k nejlepším na světě, a také s doporučením, kdo z nich by mohl být dobrým velitelem – jako již zmíněný Pasha. Západní spojenci podle dostupných informací pomohli v posledních měsících vycvičit minimálně 9 útočných brigád po vzoru Západních standardů, a vybavili je mnoha moderními zbraněmi. Ruské okupanty tak pravděpodobně čeká velmi horké léto.

Bez nadsázky je možné tvrdit, že jeden takto vycvičený ukrajinský voják zmůže v boji (samozřejmě pokud ho kupříkladu nezasype dělostřelecká palba) vydat za několik ruských. Útočná federativní armáda totiž podle všeho opět upřednostňuje kvantitu před kvalitou, a tak její branci prochází obvykle jenom velmi základním výcvikem, přičemž často „vyfasují“ nedostačující vybavení. Například „hezky oblečenou“ helmu z druhé světové války.

Výcvik ukrajinských vojáků ve Velké Británii

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

Co vše mohou vojáci zvládnout za 5 týdnů tvrdého výcviku?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články