Ruští vojáci komentují svou výzbroj: „Helma z 2. světové války s hezčím obalem, balistická vesta s kartonem místo oceli“

U mnoha ruských vojáků vzbuzuje obdržená výzbroj oprávněné obavy, tamní vláda s nimi hraje špinavou hru. Ochranu totiž poskytuje zcela minimální, spíše směšnou.

Špatná výzbroj ruských vojáků i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jednou ze základních podmínek kvalitního vybavení vojáků je velice dobrá balistická ochrana. Sice je nedokáže ochránit stoprocentně, ale může rozsah zranění přinejmenším zmírnit a mnozí jí doslova vděčí za život. Dobré balistické vesty a helmy by měly spolehlivě zastavit projektily z ručních zbraní, nejlépe pak i z útočných pušek, a stejně střepiny. Ruští vojáci mají ale o obdrženém vybavení značné pochybnosti, což ostatně dokazuje i jeho testování.

Mnohé vybavení ruských vojáků je nefunkční

Během více než rok trvající války na Ukrajině se objevila řada videí, která (ne)kvalitu – a často i naprostou nefunkčnost – ruské ochranné výzbroje usvědčuje. Extrémem byla balistická vesta vyplněná kartonem nebo fasování ochranných pomůcek určených pro airsoft. Od té doby už sice uplynul nějaký čas, situace se ale nějak zásadně nezlepšila, neboť i novější videa napovídají, že hlavně vojáci mobilizovaní během podzimu 2022 mají s mnohým vybavením problém/y. Uváděné samozřejmě neplatí pro celou armádu, ale pro značnou část ano.

Jedno z posledních videí například ukazuje balistickou vestu vyráběnou ruskou společností NPO Special Materials, která má dle popisků splňovat normu GOST 4, podle níž odolá projektilu s ocelovým jádrem ráže 5,45×39 milimetrů, což je nejčastěji používaná munice ruských i ukrajinských vojáků třeba v puškách AK-74. Jeden z ruských branců však v jejím vnitřku našel jenom zrezlý ocelový plát a žádný kevlar (extrémně odolné para-aramidová textilie). I když plát vojáka pravděpodobně ochrání, hrozí, že ho úlomky projektilu zraní, a mimo to je vesta i těžká.

Pod obalem byla helma z druhé světové války

S dalším problémem, s nímž se ruští vojáci setkávají, jsou i ochranné přilby. Na jednom z videí je na první pohled přilba vypadající jako Kolpak 20 s moderním krytem – pod ním se ale ve skutečnosti ukrývá helma SSH40 z dob druhé světové války. Ochrana je tak mnohem nižší, ale vojákům se ale alespoň lépe nosí, neboť má nové uchycení a vnitřní vycpávky vrstvou kevlaru, který může nějakou ochranu poskytnout.

Na druhou stranu může být paradoxně tato helma lepší než modernější ruské vybavení. Ukazuje to například série testů provedená Youtuberem Oxidem. Zatímco stará sovětská helma vydržela výstřel municí .357 Magnum, modernější ruská helma 6B47 naopak naprosto pohořela a při zásahu by voják pravděpodobně padl mrtvý k zemi. Jenomže stará helma je pouze těžký kus oceli a vojákům se tedy jistě dost pronese. Není to nicméně jediné, co ruské jednotky trápí, značné potíže mají také s nekvalitní municí, která jim může dokonce při střelbě vybuchnout.

Test ruských helem

Proč nemá ruská armáda kvalitní vybavení pro vojáky?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články