Správný postup při záchraně čtyřnohého parťáka mu může zachránit život. Čeští vojáci se učili jak na to

Služební psi jsou využíváni i ve vojenských konfliktech. Pokud jsou řádně vycvičení, mohou vojákům poskytnout výhodu nebo jim velmi účinně pomoci.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

V armádě České republiky nejsou jenom muži a ženy. Armáda využívá i různá zvířata k plnění svých úkolů, známé je například využití dravých ptáků na letištích. Nejvíce využívaným zvířetem ve službách české armády jsou ale služební psi, které mohou jednotky brát s sebou i do bojových akcí. Pokud jsou řádně vycvičení, mohou vojákům pomáhat s průzkumem, odhalovat pozice nepřátel nebo pátrat po různých nástrahách. Jsou tedy stejně jako lidé vystavěni možnosti zranění střelbou či bojovou činností nepřítele. V případě jejich zranění je nutné, aby se o ně vojáci uměli postarat.

Výcvik dostali vojenští policisté a veterinář

Právě takovým výcvikem prošli v listopadu roku 2021 v tři psovodi vojenské policie a jeden příslušník Vojenského veterinárního ústavu Hlučín. Jsou to vůbec první čeští vojáci, kteří podobný kurs a výcvik absolvovali. V německém Baumholderu jej pro ně uspořádali příslušníci americké armády, kteří jako první na světě tento problém systémově ve své armádě vyřešili.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Kurz se nazývá K9 Tactical Combat Casualty Care, což v překladu znamená první pomoc pro služební psy v boji. Americká armáda ho vyvinula v roce 2019. Až do té doby ani ona žádný podobný systém neměla. Na rozdíl od vojáků nemají služební psi žádnou osobní balistickou ochranu. Přesto způsoby, jak pomoci čtyřnohým partnerům vojáků v případě jejich zranění, vycházejí ze zásad, které armáda používá i při poskytování první pomoci zraněným lidem. Jsou samozřejmě přizpůsobeny anatomii psů. Cílem je zvýšit možnost přežití služebního psa v případě jeho zranění.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Psovi se při záchraně nasazuje náhubek

„Během výcviku jsme drilovali algoritmus záchrany, v přesném pořadí jsme se naučili provádět příslušné zákroky. Například nejdříve musíte psovi nasadit náhubek. Pak zkontrolujete, zda masivně nekrvácí, jak dýchá, jaký je krevní oběh, jestli nemá zraněnou hlavu, není podchlazený a vše postupně řešíte,“ vysvětlil kynolog vojenské policie František Hanslík.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Kurz se skládá ze tří částí. První vojáky učí, jak se o zraněné psy postarat v případě, že jsou pod palbou nepřítele. V druhé fázi pak, jak postupovat, když se z oblasti dostanou. Poslední částí jsou pravidla pro transport zraněných psů. Vojáci vše trénovali na speciálních psích figurínách, které velmi realisticky modelují všechny možné nejběžnější zranění psů v boji. Vše probíhá za simulace bojové situace, kolem se střílí a vybuchují granáty, neboť je důležité se i při samotném výcviku přiblížit co nejvíce realitě.

Jak byste se postarali v vážně zraněného psa?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články