První nasazení českých ženistů v Lotyšsku jako součást Alianční úmluvy již běží na plný plyn

Od července posílili v Lotyšsku vojáci 152. ženijního praporu, doplněné o další vojáky 15. ženijního pluku, tamní pontonovou četu. Jedná se tak o 7. úkolové uskupení.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Od července letošního roku je v Lotyšsku součástí Alianční předsunuté přítomnosti eFP zesílená pontonová četa. Jde tedy již o sedmé úkolové uskupení, jehož jádro je tvořeno z velké části příslušníky 152. ženijního praporu, které doplňují další vojáci z 15. ženijního pluku. Poslední jednotky se dostaly do Lotyšska dva týdny nazpátek a nyní čeká všechny přítomné společné působení s dalšími osmi státy na základně Adazi. Všechny jednotky budou muset sloužit pod kanadským vedením. 

Na výcvik ženistů se přijel podívat i náčelník Generálního štábu Armády ČR

Aby mohli být vojáci součástí zahraniční operace eFP v Lotyšsku, museli již v květnu absolvovat certifikační cvičení, kde pod vedením svých nadřízených plnili úkoly podobné reálnému nasazení. Z velké části se tedy jednalo o zřízení přívozového přepraviště a přepravu bojových vozidel přes vodní překážky„Příprava pro nasazení do zahraniční operace eFP Lotyšsko je důležitá kromě jiného i z toho důvodu, že zesílená pontonová četa bude do sestavy zúčastněných jednotek zařazená vůbec poprvé,“ popsal velitel výcviku.  

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

V Lotyšsku čeká naše vojáky především zabezpečování všeobecné ženijní podpory pohybů všech vojsk pro spojenecké jednotky. Na výcvik vojáků se přijel podívat také náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata. Ten zhodnotil výcvik a dodal, že si chce ověřit schopnost českých ženistů také v Pobaltí, a to jak v jejich prospěch, tak v prospěch koaličních partnerů. Podle armádního generála je totiž zahraniční nasazení jednou z příležitostí, která dokáže dostatečně prověřit získané dovednosti v praxi.

Co to je Alianční předsunutá přítomnost

Alianční předsunutá přítomnost je jedním z hlavních zavedení Varšavského summitu, které bylo sděleno v červenci roku 2016. Celá úmluva tak spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení s dostatečně posíleným praporem, které jsou umístěné v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Příspěvky vojsk z členských států jsou tak akorát potvrzením tohoto závazku, který vyplývá z principu kolektivní obrany NATO. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Doteď působilo v Lotyšsku v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP 6. úkolové uskupení, které operaci ukončilo koncem července tohoto roku. Jádro jednotky tvořilo především 56 příslušníků minometné čety 72. mechanizovaného praporu. Některé jednotky Armády České republiky tak již zkušenosti s Pobaltskými zeměmi mají a je otázkou, jak dlouho bude operace Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence) trvat.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články