Vyznamenaný bývalý člen Navy SEAL se podělil o pár triků k co nejlepší sebeobraně. Zvládne je i úplný začátečník

V případě napadení je dobré, když se umíte útočníkovi bránit. K dispozici je vám řada kurzů, ale opravdový problém bude, jaký si tedy vybrat.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Umět se bránit proti zákeřnému útočníkovi může být velmi užitečné. Každý z nás se můžeme ocitnout v situaci, kdy stojíte proti někomu zlému a nic než tvrdá obrana již nezbývá. Otázkou samozřejmě zůstává, který z mnoha světových stylů si zvolit. Odpověď bývalého vyznamenaného člena Navy SEAL Jocko Willinka možná některé překvapí.

Trénujte na střelnici

Na skutečnou sebeobranu má jednoznačný názor – nejlepší je k tomu skrytě nošená zbraň. Podle něho se prostě může stát, že se ocitnete proti lidem, kteří mají také střelné zbraně nebo nože. Jiní mohou mít psychické potíže nebo být pod vlivem drog. V takovém případě by prostě měl člověk bránit svůj holý život. Vyžaduje to samozřejmě pečlivou průpravu na střelnici, abyste věděli, jak a hlavně kdy zbraň použít. V Česku i potřebná povolení na její držení.

iZdroj fotografie: Kru Tony Moore / Creative Commons / CC BY-SA

Pokud se ale jedná o klasická bojová umění, jednoznačně preferuje brazilské jiu-jitsu. To vás prý dokáže připravit na boj i s mnohem silnějším soupeřem a budete vědět, jak se zvednout a pokračovat. Ale nezatracuje ani klasický západní box, který člověka naučí, kam správně a tvrdě udeřit a přitom se stále pohybovat. Špatný není ani thajský box nebo wrestling. Klasický, nikoli show z televize.

Musíte chodit do tělocvičny

Willink upozorňuje, že mnozí lidé hledají jakéhosi kouzelného instruktora, který by je naučil se bránit proti přesile útočníků. Takovým bojovým uměním je třeba izraelský krav maga, ale ten by podle něho měl být spíše nadstavbou. A dodává, že samozřejmě žádný kouzelný instruktor není, ale je to jen o vaší píli. Prostě vydržet dvakrát až třikrát týdně chodit do tělocvičny a zdokonalovat se pokud možno celý život.

iZdroj fotografie: Public Domain

Kdo si myslí, že nemá ostatek času na to se to naučit, se podle něho mýlí. Protože pravděpodobnost, že vás někdo přepadne příští týden nebo měsíc, je opravdu malá. Takže dost času na kurzy má v podstatě každý. Navíc mají takové tréninky ještě jeden velký klad krom umění sebeobrany. Lidi se zde dokáží naučit pokoře a disciplíně.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články