Deset dovedností, které vám mohou zachránit život, pokud zabloudíte na túře

Přežití v přírodě bylo v minulosti dovedností, kterou naši předci velmi dobře ovládali. Život v pohodlí města ale většinu lidé nenutí se je učit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Stačí maličkost a jednodenní výlet do přírody se může změnit doslova v hororovou scénu. Můžete sejít z cesty nebo se stane nějaká nehoda a v přírodě pak uvíznete i na několik dní. Situaci vám může usnadnit, pokud budete vědět, co dělat. Mnohé se dá naučit třeba na různých kurzech přežití. Není od věci mít základní vybavení pro tuto eventualitu. Zde je deset základních dovedností a věcí, které vám mohou i zachránit život.

Nalezení vody

Pokud jdete na jednodenní výlet, pravděpodobně máte vodu jen na jeden den. Pitný režim je velmi důležitý pro zachování dostatku sil, proto se budete muset snažit najít vodu vhodnou k pití. Poslouchejte, zda neuslyšíte vodu téci nebo zkuste následovat zvířata. Voda také teče z kopce do nižších míst. Pokud ji najdete, převařte ji, pokud máte kovovou nádobu. Vezměte si s sebou na výlet čistící tablety. Případně zkuste sběr vody pitné, třeba rosy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rozdělání ohně

Mít s sebou suché zápalky nebo zapalovač je výhra. Prodávají se u křesadla na túry, o něž lze křísnout nožem. Pokud je nemáte, lze využít třeba zvětšovací skla nebo se zkuste naučit některou metodu jakými jsou tření dřev. Samozřejmě na tyto metody je nutné najít vhodný suchý materiál na podpal.

iZdroj fotografie: Pixabay

Neztrácejte tělesné teplo

Pokud bude pršet, rozdělání ohně bude asi nemožné. Proto se snažte co nejvíce zůstat v suchu, protože voda teplo rychle odvádí. Pokud je mokrá zem, musíte se izolovat například větvemi, listím nebo podobným materiálem, abyste neleželi v mokru. Při namáhavé činnosti se snažte nezpotit se, raději si odložte oblečení.

Vyberte si místo pro tábor

Vše se zjednoduší, pokud najdete dobré místo, kde si budete moci odpočinout. Ideální je místo chráněné před nepřízní počasí, například převis nebo velké balvany ale i velký kmen stromu. Vyhněte se níže položeným místům u vody, zde hrozí bleskové záplavy. Vhodná není ani vysoká tráva, ve které se mohou skrývat jedovatí hadi a zvěř.

iZdroj fotografie: Pixabay

Postavte si přístřešek

Pokud nenajdete jeskyni nebo převis, kde byste byli chránění před deštěm, větrem nebo slunečním svitem, je dobré zbudovat si přístřešek. Samozřejmě nejlepší je mít s sebou nůž a plachtu. Pokud je nemáte, snažte se najít nejhodnější materiál kolem. Bude záležet v jakém typu prostředí se nacházíte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovládejte navigaci

Jestliže máte mapu krajiny, ve které se nacházíte, máte z velké části vyhráno. V kombinaci s kompasem, hlavně v lese, je přímo ideálním pomocníkem. Směr cesty se dá ale určit i jinak, například pomocí polohy slunce. V Čechách se mech většinou nachází na severu, stejně tak letokruhy pařezů jsou na severní straně užší.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zkuste najít jídlo

Bez jídla člověk vydrží měsíc, ale mít dostatek energie je základ pro přežití. Pokud budete mít šanci, můžete zkusit ulovit nějaké živočichy jako jsou ptáci, hlodavci nebo hadi. Jíst se dá i hmyz, larvy nebo jedlé rostliny. Ale konzumujte jen ty, u kterých opravdu víte, že jsou jedné. Jedovaté mohou vaši situaci jen zhoršit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Předcházejte zranění

Zranit se v přírodě daleko od pomoci je velká komplikace, proto se pohybujte tak, abyste jakýmkoli zraněním pokud možno předešli. Neriskujte, i kdyby to znamenalo, že budete muset ujít mnohem delší cestu při obcházení překážky. Nepřekračujte své limity, raději si chvíli odpočiňte. Unavený a oslabený člověk se zraní mnohem snáze.

Ovládejte první pomoc

I na krátké vzdálenosti byste s sebou měli mít základní cestovní lékárničku, protože se můžete ocitnout zranění kilometry daleko od pomoci. Je dobré znát způsoby, jak ošetřit nejběžnější zranění od ran přes popáleniny až zlomeniny. V případě otevřených ran je nutné zastavit krvácení a ránu něčím čistým překrýt, aby se zamezilo infekci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mějte u sebe provaz

Lano nebo kus provazu je v přírodě velmi potřebná věc. Dají se vyrobit i z přírodních materiálů, ale musíte vědět u jakých a jak, případně si můžete pomoci metodou pokus a omyl. Na výlety jsou ideální paracordové opasky a náramky vyrobené ze spletené padákové sňůry. Ta se dá v případě potřeby využít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovládáte základy přežití v divočině?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články