Náročný výcvik překvapí mnoho nováčků | ArmádníZpravodaj.cz

Doškolovací výcvik 152. ženijního praporu je drsnou zkouškou odvahy a výdrže. Nováčci zde ve velkém přichází o iluze

Pod pojmem ženista si každý představí asi trochu něco jiného. Pravda však je, že voják – ženista má široké spektrum činností, které musí ovládat.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany
                   

Stejně jako minulý rok i ten letošní proběhl intenzivní doškolovací výcvik pro nově nastoupivší vojáky 152. ženijního praporu, kteří doposud absolvovali pouze základní vojenský výcvik ve Vyškově. V červenci se tak nováčci podrobně seznámili s oblastmi, které budou jako ženisté zajišťovat. Samozřejmostí bylo i prohloubení odborných znalostí z ženijní problematiky. Právě široký záběr činností, které musí být jako ženisti schopni zastat, překvapil nejednoho nováčka.
Důraz je kladen na zvýšenou fyzickou zdatnost

Obecně platí, že psychická a fyzická odolnost a připravenost je důležitá pro všechny vojáky v aktivní službě. Nicméně u ženistů toto platí dvojnásob. Mohou se totiž dostat do situací, kdy musí vynaložit velké fyzické úsilí. Jako příklad lze uvést situaci, kdy je nutné skrytě položit minové pole – během toho se vojáci plazí mnoho desítek metrů s desetikilogramovými minami v každé ruce. Může také nastat moment, kdy musí za použití vlastních sil přenášet např. rozsocháče, které váží 300 kg.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany
Nováčci si zkusili ručně přenášet přenosné protipěchotní nevýbušné zátarasy (v tomto případě rozsocháče)

Zmíněné požadavky na zvýšenou fyzickou odolnost jsou sice platné, avšak ženisté k plnění těch nejtěžších úkolů využívají ženijní techniku a logistiku. I přesto, že Česká republika nedisponuje nejmodernější armádní technikou, jsou naši ženisté schopni se vyrovnat svým zahraničním kolegům. Nováčci se na kurzu dále učí správné maskování, stavění tzv. rohatky a ježka nebo vystrojení dílu pontonové mostové soupravy (používá se při stavbě pontonových mostů či přívozových soulodí).

Umět číst v okolním terénu je klíčové

Vzhledem k faktu, že ženisté zajišťují budování okopů, ochranných staveb, odstraňování překážek či nevýbušných zátarasů a v neposlední řadě udržují – popřípadě upravují – hlavní zásobovací cesty, je důležité, aby uměli číst v terénu okolo sebe. Takzvaná rekognoskace (průzkum) zahrnuje zjištění parametrů zejména přístupových cest. Vojáci musí být schopni zjistit únosnost terénu, výšku a šířku cesty v koruně, poloměry zatáček i sklony stoupání.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany
Ženisté musí být rovněž schopni zajistit kritická místa komunikace a efektivně ji zpevnit

V případě, že ženisté zjistí nějaké nedostatečnosti na zvolené cestě, musí být schopni ji z dostupných zdrojů opravit. Ty podmáčené se kupříkladu zpevňují za pomoci tzv. hatí. Z dostupných zdrojů musí být vojáci rovněž schopni vybudovat efektivní zátarasy, které jsou dostatečně pevné a je těžké je překonat, ale zároveň neomezují pohyb vlastních jednotek. Klíčovou je rovněž schopnost předvídání počasí či vnímání okolního terénu a jeho členitosti.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 558 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka