Jak moc nebezpečné jsou severokorejské speciální síly? Více než 200 tisíc vojáků nahání hrůzu

Severokorejská armáda ohromuje především svými počty, i ona má ale své elitní útvary určené pro speciální operace. Jak kvalitní ale jsou? A jak zapadají do koncepce armády KLDR?

i Zdroj fotografie: Uri Tours / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V případě dalšího válečného konfliktu na korejském poloostrově se severokorejské síly povalí přes demilitarizovanou zónu směrem na jih. Současně by ale nepochybně začaly probíhat i operace jejích speciálních sil trénovaných v nekonvenčních a asymetrických metodách vedení války. Jak k tomuto typu vojáků Severní Korea přistupuje?

Organizace a počty severokorejských speciálních sil

Jakkoliv to není příliš známé, Severní Korea disponuje pravděpodobně nejpočetnější skupinou sil označovaných jako speciální na světě. Celkově čítají severokorejské speciální síly asi 200 tisíc mužů (a žen). Jejich činnost koordinuje tzv. „Light Infantry Training Guidance Bureau“ coby analogie amerického U.S. Special Operations Command.

iZdroj fotografie: Pixabay

Takto masivní počet příslušníků speciálních sil není náhodný. Sever Korea si dobře uvědomuje své zaostávání v ozbrojené technice, která je stále založena převážně na výzbroji z doby hluboké Studené války. V případě konfliktu s Jižní Koreou a Spojenými státy by se tento nedostatek snažila dohnat právě operacemi speciálních sil v týlu nepřítele.

Členění severokorejských speciálních sil

Většina z 200 tisíc vojáků speciálních sil (asi 150 tisíc) spadá do kategorie lehké pěchoty. Jejich hlavní činností je provádění obchvatných manévrů a útoků na zadní voje nepřítele, případně jejich infiltrace. Terén na korejském poloostrově je právě pro operace tohoto typu velice vhodný.

iZdroj fotografie: Mark Fahey / Creative Commons / CC BY

Dále jsou zde tří výsadkové brigády, které mají plnit úkoly typu obsazení a zajištění kritických infrastrukturních či terénních bodů. V neposlední řadě disponuje armáda osmi tzv. „odstřelovačskými“ brigádami. Ty jsou speciálními jednotkami v pravém smyslu, analogické k americkým Seals nebo Rangers. Strukturu speciálních sil doplňují další průzkumné či podpůrné jednotky.

Jak chce Severní Korea dostat své speciální síly do akce?

Prvním krokem k tomu, aby mohly speciální síly začít operovat na území nepřítele, je dostat je tam. K tomu by Severní Korea využila tunelů, které má k tomuto účelu pravděpodobně pod více než 250 km dlouhou demilitarizovanou zónou zbudované. V omezeném množství by mohlo speciální jednotky přepravit námořnictvo.

Vzdušné výsadky by čelily nepochybně zničující palbě jihokorejských a amerických zbraní, malé jednotky by ale mohly využít i transportu na první pohled obstarožními letadly typu An-2. Jejich výhodou je ovšem schopnost letu v minimální výšce a vyhnutí se radarům.

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články