Jak poznat, jaké bude počasí, i bez meteorologa? Mraky napoví až na dva dny dopředu. Klíčové je vědět, na co se zaměřit

Jak poznáte přicházející bouři, vítr nebo sluneční pohodu? Stačí pohled na oblohu.

i Zdroj fotografie: Novoklimov/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Znáte to. Vydáte se ven. Mobil si zapomenete doma nebo není v okolí signál. Jaké bude počasí? Je třeba se vrátit domů, protože se blíží bouře nebo bude hezky a vy se můžete v klidu vydat dál do léna přírody? Stačí málo, abyste zjistili, jak bude. Pohled na oblohu a na mraky, které se po ní šinou.

Až na dva dny do předu

Mraky patří k jedněm z nejspolehlivějších signálu stability nebo změny počasí. Jejich tvar, výška, ve které jsou nebo barva vám mohou napovědět počasí nejen v nejbližších hodinách, ale až dva dny dopředu. Sledování mraků vám může tedy nejen zachránit mokré prádlo, ale v extrémních případech i život. Podívejme se na jednotlivé typy mraků, a co z nich můžete vyčíst.

Cumulonimbus

iZdroj fotografie: NOAA/AOML/Hurricane Research Division/ Creative Commons / Public Domain

Pokud je na obloze, hledejte skrýš nebo alespoň nezapomeňte doma deštník. Cumulonimbus čili dešťová kupa na obloze znamená blížící se bouřku. Poznáte je snadno. Těžké šedé až černé mraky ve výšce 5000-1500 metrů. Někdy mývá i tvar kovadliny.

Cirrocumulus

iZdroj fotografie: King of Hearts / Creative Commons / CC BY-SA

Velmi vzácný typ mraku, který u nás nejčastěji na nebi spatříte v zimě. Cirrocumulus neboli řasokupa se skládá z drobných krystalků ledu a vzniká v teplotách kolem nuly ve 5000-15000 metrů. Připomíná brodné chomáčky mlhy nebo vločky a není rozměrný. A jaké počasí nám předpovídá? Je čas na zimník. Ale nebojte se. I když bude mrazivo, bouře nehrozí.

Altostratus

iZdroj fotografie: GerritR / Creative Commons / CC BY-SA

Je na nebi jednolitá šedá plocha, kterou slunce jen těžce proniká? Právě jste se setkali s Altostratusem čili vyvýšenou slohou, která se nachází ve výšce 2000-7000 metrů.  Altostratus přináší varování před bouřkami. Ale máte ještě nějaký čas. Z něj prší jen velmi málo nebo vůbec.

Altocumulus

iZdroj fotografie: Bidgee / Creative Commons / CC BY-SA

Jsou na nebi pomalu se linoucí větší či menší mráčky a mraky bílé barvy? Sledujete vyvýšenou kupu tedy Altocumulus. Ten se nejčastěji nachází mezi 2000-7000 metry. Pokud je spatříte v letním horkém ránu s vysokou vlhkostí přichystejte se na prudkou letní bouřku.

Stratocumulus

iZdroj fotografie: Indrajit Das / Creative Commons / CC BY-SA

Nízké mraky v 500-2000 metrech připomínající peřinu nebo valouny. Tak vypadá Stratocumulus neboli slohová kupa. Často přináší drobný déšť, ale také varuje před změnou počasí.

Cumulus

iZdroj fotografie: Dmitry Makeev / Creative Commons / CC BY-SA
Cumulus

Cumulus neboli kopu poznáme podle ostrých tvarů, ploché základny a kadeřavých tvarů. Pohybují se v 200 až 2000 metrech. Nejčastěji vznikají v teplém letním počasí a jsou často poslem pěkného teplého počasí. Ale pozor! Vzácně mohou přinést i krátký letní přívalový déšť.

Stratus

Stratus iZdroj fotografie: Simon Eugster / Creative Commons / CC BY-SA

Je venku už dlouho nepříjemná mlha, která vám kazí náladu? Vězte, že to není mlha ale stratus čili sloha. Ten se vyskytuje při zemi. Zatímco v létě často do oběda mizí na podzim a v zimě se dokáže v inverzním počasí udrží i dny. Často je doprovázen mrholením. Mohlo by vás také zajímat – Srovnání nejlepších meteostanic.

Zdroj: The Security Universe

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články