Osvědčený trampský trik, jak si jednoduše vyrobit lampu na osvětlení nočního tábora, či domácnosti po výpadku elektřiny

Pro osvětlení nočního tábořiště stačí jen dva předměty, která táborník nebo lovec běžně vozí s sebou. Výsledek vás příjemně překvapí a své táboření si užijete bez rizika, že zakopnete o nějaký kořen.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud táboříte někde v nočním lese, je prostorové osvětlení tábořiště jedním z problémů, se kterým se můžete setkat. Lze si s sebou přinést nějakou z tábornických lamp, ale každý gram navíc ve vašem batohu budete cítit. Oheň je příjemný pomocník, ale světla moc nedává a v suchém lese může být i nebezpečný. Baterka zase vrhá jen světelný kužel. Přesto existuje velmi snadný trik, jak si pomoci.

Stačí jen co máte

K tomu, abyste si vyrobili improvizovanou lampičku, pravděpodobně stačí prohledat vaše zavazadlo. Potřebujete dvě věci. První z nich je menší kanystr na pitnou vodu. Pokud máte nějaký o objemu tři až šest litrů, máte tu nejlepší velikost. Musí být samozřejmě průhledný, ideální je, pokud jeho stěny mají mléčné zabarvení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhou věcí je čelovka, dnes již běžná výbava táborníků. Teoreticky lze využít i baterku, ale s tou bude složitější manipulace. Trik spočívá v tom, že musíte nějak rozptýlit kužel světla, který vrhá vaše čelové pampa, případně baterka. A k tomu se ideálně hodí voda, protože při průchodu vodou se světlo láme jinak než na vzduchu. To zná každý, kdo se díval pod hladinu nějakého čistého jezírka.

Jen je dejte k sobě

Pokud máte kanystr plný pitné vody, již s ním nemusíte nic dělat. Pokud je prázdný, musíte ho vodou naplnit. Samozřejmě nějakou čistou, protože špína by světlo jenom tlumila. Pak stačí jen na kanystr navléci čelovku světlem směrem do kanystru, popruh k uchycení na hlavu ji udrží na kanystru. Jestliže máte baterku, budeme muset vymyslet nějaké uchycení třeba kusem izolepy, provazem či jinak.

iZdroj fotografie: Pxhere

Když poté čelovku rozsvítíte, výsledek vás překvapí. Kužel světla se v kanystru s vodou rozptýlí a ten se změní na svítící objekt, který bude osvětlovat celé své okolí. Světla asi nebude tolik, abyste si při něm mohli číst, ale zcela určitě několik metrů okolo uvidíte, kam šlapete, případně svým přátelům při konverzaci do jejich tváře.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články