Jak založit oheň bez sirek a pepa? Nečekaně může pomoci i obyčejná voda

Oheň je jednou z nejdůležitějších věcí v případě nouze. Dá se založit během několika minut s pomocí dostupných věcí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ať už jste v lese jen občas, nebo se v přírodě pohybujete často, nikdy nevíte, co vás může překvapit. Vaše dobrodružství se během malé chvíle může změnit v boj o přežití. V tom případě je nejdůležitější zachovat klidnou hlavu a rychle reagovat. Jednou z nejdůležitějších věcí potřebnou k přežití v divočině je oheň. Ten se v případě nouze dá založit hned několika způsoby. Některé z nich zvládnete i v případě, že k tomu nemáte nejvhodnější vybavení.

Rozdělání ohně pomocí kamene a kovového předmětu

Pokud se dostanete do stavu nouze, dá se k rozdělání ohně využít obyčejný kámen a nějaký kovový předmět. V ideálním případě by měl mít kov co nejhrubší povrch, aby lépe vytvářel jiskry. Využít pro to můžete cokoliv kovového, co naleznete u sebe. Bohatě postačí obyčejná kovová karabina, starý plátek od pily nebo další kovové předměty. Postup je následovný. Stačí křesat kovem o kámen a chytit jiskru do připraveného troudu. Pak už stačí jenom rozfoukat a přidávat dřevo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Třením dřívek o sebe

Tato metoda je velmi známá v teorii, ale v praxi není zas tak oblíbená ani jednoduchá. Vyžaduje spoustu trpělivosti a také zručnosti. Nejprve je nutné udělat důlek do prkénka dřeva. Podle důlku si zvolte průměr větve, se kterou budete třít o prkénko. Pak už stačí si u důlku udělat žlábek, ze kterého bude odpadávat vzniknutý materiál a zároveň zajistí přísun vzduchu. Pak už stačí jenom „vrtat“ s mírným tlakem dolů. Po chvilce se začne v žlábku tvořit žhavý uhlík, který přesunete do troudu a rozfoukáte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak rozdělat oheň s pomocí vody

Tento způsob rozdělání ohně je velmi neobvyklý a málo rozšířený mezi lidmi. Pro úspěšné rozdělání ohně budete potřebovat suché listí, slámu, suchou trávu nebo něco podobného na podpal. Je dobré vystihnout dobu, kdy je slunce nejostřejší. V dalším kroku si připravte podpalový materiál na kousek kůry, nebo jiného suchého hořlavého materiálu. Následně umístěte láhev s vodou tak, aby sluneční paprsky procházely skrze vodu přímo na připravený podpalový materiál.

Snažte se soustředit na to, aby paprsek svítil pořád do stejného místa. Přibližně za 20 až 30 sekund by se měly vytvořit první žhavé uhlíky. Jakmile jsou uhlíky dostatečně žhavé, můžete začít opatrně rozfoukávat. Oheň se postupně rozšíří, a pak už bude stačit jen poctivě přikládat.

Zdroj: The Secretary Umiverse

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články