Brutální výcvik amerických speciálních jednotek SEAL: Smrt mladého kadeta při Pekelném týdnu vyvolala řadu otázek

První čtyři týdny výcviku připravují kadety na tzv. Pekelný týden,  během nějž probíhá souvislý výcvik v délce pět a půl dne s celkem čtyřmi hodinami spánku.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Základní výcvik amerických speciálních jednotek SEAL patří k nejnáročnějším a nejselektivnějším kurzům na světě. Podle statistik vypadne během přibližně dvouletého výcviku až 73 % kandidátů, z nichž většina nezvládne týden, jenž je příhodně označován jako „Pekelný“ a který završuje první měsíc tréninku BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL). Teprve čtyřiadvacetiletý Kyle Mullen svůj Pekelný týden zvládl, ale zemřel 4. února 2022 pouhých několik hodin po jeho absolvování.

Výcvik je nemilosrdný

Výběrové řízení do BUD/S není příliš náročné. Skládá se z plavání na 450 metrů pod 12 minut, běhu na 2,5 kilometrů pod 11 minut spolu se 42 kliky, 6 přítahy a 50 sedy lehy. Ovšem nároky, jež jsou pak kladeny na vojáky během BUD/S, jsou o tolik vyšší, že vstupní požadavky vedle nich působí směšně. Dvoukilometrové plavání proti proudu, až příliš velká překážková dráha a tisíce kliků si vyberou svou daň i na těch nejtvrdších mužích.

A když se k tomu přidá ještě nutnost fyzicky i psychicky zvládnout silný vítr, písek v očích a divoké vlny, které musí v moři sedící kandidáti na SEAL dlouhé hodiny vydržet, zvládnou výcvik SEAL opravdu jen ti nejlepší. Do BUD/S přicházejí muži různých původů, ať už je člověk chudý nebo bohatý, středoškolák či vysokoškolák, na ničem z toho nezáleží.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Příslušníci Navy SEAL musí projít jedním z nejdelších a fyzicky i psychicky nejnáročnějších výcvikových programů v americké armádě. Podle některých zpráv mohou uchazeči trénovat více než dva a půl roku, než jsou nasazeni na svou první misi.

Všichni jsou si zde rovni, bok po boku čelí téměř nepřekonatelným překážkám a plní náročné mise. I když je výcvik navržen tak, aby jeho podstatou bylo budování týmu, muži pod tlakem mají často tendenci uzavírat se do sebe. Úkolem instruktorů v takové situaci je naložit vojákům ještě těžší úkoly, aby je tak vytrhli z jejich vlastních myšlenek a přinutili k týmové spolupráci.

Kostěná žába jako znak SEAL

Fyzická příprava začíná každý den ve 4 hodiny ráno a věřte tomu, že je opravdu brutální. Nekonečné kliky a sedy lehy jen rámují ostatní fyzicky a psychicky náročné úkoly, které musí kandidáti v průběhu výcviku plnit. Jednou z nejhorších disciplín je rozhodně „Surf Conditioning“, jež si od starých SEALů vysloužila přezdívku „Surf Torture“, tedy doslova mučení. Uchazeči ulehnout do mělkých mořských vod a ruku v ruce musí přetrpět po vyměřený čas, který sami neznají.

Zveřejnil(a) The Only Easy Day Was Yesterday : Making Navy SEALs dne Pátek 25. října 2019

Příbojové vlny ledové mořské vody, které s nimi házejí ze strany na stranu jako s hadrovými panenkami. Slaná voda v očích, písek v ústech i v nose a do toho neúnosný chlad zapříčiní, že i pouhé minuty plynou jako věčnost. Jedním z ikonických znaků SEAL se proto stala po předchozím symbolu tuleně kostěná žába. Obojživelník má symbolizovat odhodlání mužů a je kostěný, neboť každý muž je připraven bez výhrad položit život za svou zemi i svou jednotku.

Náhlá smrt mladého kadeta

Mladý námořník Kyle Mullen a uchazeč o místo u prestižní jednotky SEAL zemřel nečekaně 4. února 2022, pouhých několik hodin poté, co se svou jednotkou v rámci BUD/S úspěšně dokončil obávaný „Pekelný týden“. Teprve čtyřiadvacetiletý Mullen pocházel z Manalapanu v New Jersey a byl zařazen k Velitelství zvláštní námořní bojové činnosti.

Poté, co si mladý Mullen společně se svým kolegou stěžovali na neobvyklou nevolnost a bolesti, byli oba vojáci převezeni do nemocnice Sharp Coronado, kde Mullen neznámé nemoci nakonec podlehl. Zdravotní stav druhého kadeta byl stabilizován. Příčina smrti Kyla Mullena zůstává zatím neobjasněna a je stále předmětem vyšetřování, zároveň však v řadách veřejnosti vyvolala řadu otázek týkajících se náročného tréninku, jenž mladí kadeti podstupují. Velitel zvláštní námořní bojové činnosti admirál H. W. Howard vyjádřil rodině zemřelého upřímnou soustrast.

Jaký máte názor na náročnost speciálního tréninku amerických SEAL vy?

Zdroj: Military, NavySeal

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články