Kompas lze vyrobit raz dva, jen s pomocí drátku, nože a vody. S tímto fíglem se člověk v přírodě už jen tak neztratí

Pro všechny, kdo chtějí strávit nějaký čas v přírodě, je schopnost určit sever zásadní. S touto jednoduchou znalostí ho naleznete vždy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Může se stát, že si při balení krosny zapomenete doma kompas. V terénu se pak ztratíte a bez kompasu nevíte, kudy pokračovat. Kromě zkušených trampů by si v takové situaci poradil málokdo. Ovšem když se naučíte způsob, jak si vyrobit improvizovaný kompas, poradíte si také vy. Jedná se o jednu z nejstarších a nejužitečnějších znalostí potřebných k přežití. Není to ale nic těžkého. I s přípravou to zvládnete do minuty.

Převratný vynález

Objevení kompasu lze bez pochyby považovat za jeden z převratných vynálezů, které změnily běh světových dějin. První zmínky o kompasu pocházejí ze starověké Číny. Kompas byl tehdy velmi podobný tomu, který si můžete nyní vyrobit sami. Jednalo se o kus magnetovce (magnetovec je nerost, a zároveň nejstarší známá látka s magnetickými vlastnostmi), který byl položený na dřevěnou podložku do nádoby s vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Způsob výroby kompasu, který si můžete přečíst o pár řádků níže, zvládne opravdu každý. Na výrobu budete potřebovat nůž, kousek drátku (nebo jehlu z lékárničky) a vodu. Vodu si můžete nalít do ešusu, najít si na zemi kaluž, nebo vám může posloužit i dutý pařez. Do pařezu vložte igelitový pytlík, do kterého vodu nalijte. Důležité je myslet pouze na to, že voda musí být netekoucí a s klidnou hladinou.

Improvizovaný kompas

Drátek (nebo jehlu) vezměte do ruky a pomocí nože jej zmagnetizujte. Špičkou nože opakovaně přejíždějte v jednom směru od jednoho konce drátku ke druhému. (Tedy například pouze od prstů ke konci drátku. Nikdy nepřejíždějte nožem sem a tam.) Na volném konci drátku vznikne jižní pól magnetu. Na konci, který jste drželi, vznikne severní pól magnetu. Poté položte drátek na kus listu. List i s drátkem následně položte na vodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Magnetické pole země přirozeně zorientuje list s drátkem směrem k severu/jihu. Protože se přitahují opačné póly, konec drátku, který jste drželi v ruce, bude ukazovat na jih. Na sever bude ukazovat opačný konec drátku. Jakmile zjistíte, kde je sever, máte vyhráno. Zorientujete se v mapě a můžete pokračovat v cestě. Pokud byste později opět potřebovali určit, kde je sever, nezapomeňte, že je pokaždé nutné zmagnetizovat drátek znovu.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky