Kompas lze vyrobit raz dva, jen s pomocí drátku, nože a vody. S tímto fíglem se člověk v přírodě už jen tak neztratí

Pro všechny, kdo chtějí strávit nějaký čas v přírodě, je schopnost určit sever zásadní. S touto jednoduchou znalostí ho naleznete vždy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Může se stát, že si při balení krosny zapomenete doma kompas. V terénu se pak ztratíte a bez kompasu nevíte, kudy pokračovat. Kromě zkušených trampů by si v takové situaci poradil málokdo. Ovšem když se naučíte způsob, jak si vyrobit improvizovaný kompas, poradíte si také vy. Jedná se o jednu z nejstarších a nejužitečnějších znalostí potřebných k přežití. Není to ale nic těžkého. I s přípravou to zvládnete do minuty.

Převratný vynález

Objevení kompasu lze bez pochyby považovat za jeden z převratných vynálezů, které změnily běh světových dějin. První zmínky o kompasu pocházejí ze starověké Číny. Kompas byl tehdy velmi podobný tomu, který si můžete nyní vyrobit sami. Jednalo se o kus magnetovce (magnetovec je nerost, a zároveň nejstarší známá látka s magnetickými vlastnostmi), který byl položený na dřevěnou podložku do nádoby s vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Způsob výroby kompasu, který si můžete přečíst o pár řádků níže, zvládne opravdu každý. Na výrobu budete potřebovat nůž, kousek drátku (nebo jehlu z lékárničky) a vodu. Vodu si můžete nalít do ešusu, najít si na zemi kaluž, nebo vám může posloužit i dutý pařez. Do pařezu vložte igelitový pytlík, do kterého vodu nalijte. Důležité je myslet pouze na to, že voda musí být netekoucí a s klidnou hladinou.

Improvizovaný kompas

Drátek (nebo jehlu) vezměte do ruky a pomocí nože jej zmagnetizujte. Špičkou nože opakovaně přejíždějte v jednom směru od jednoho konce drátku ke druhému. (Tedy například pouze od prstů ke konci drátku. Nikdy nepřejíždějte nožem sem a tam.) Na volném konci drátku vznikne jižní pól magnetu. Na konci, který jste drželi, vznikne severní pól magnetu. Poté položte drátek na kus listu. List i s drátkem následně položte na vodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Magnetické pole země přirozeně zorientuje list s drátkem směrem k severu/jihu. Protože se přitahují opačné póly, konec drátku, který jste drželi v ruce, bude ukazovat na jih. Na sever bude ukazovat opačný konec drátku. Jakmile zjistíte, kde je sever, máte vyhráno. Zorientujete se v mapě a můžete pokračovat v cestě. Pokud byste později opět potřebovali určit, kde je sever, nezapomeňte, že je pokaždé nutné zmagnetizovat drátek znovu.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články