Liberečtí chemici s dělostřelci cvičili protichemickou obranu. Odmořit museli i houfnice DANA

Česká armáda patří v protichemickém boji ke světové špičce. Postup nemusí znát jen specialisté, pravidelně to trénují všechny jednotky.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Velmi zajímavý výcvik mají za sebou vojáci 131. dělostřeleckého oddílu. Připravili ho pro ně liberečtí chemici z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany uprostřed brdských lesů. Dělostřelci, využívající samohybné houfnice DANA, si museli vyzkoušet, jak by v případě chemického zamoření dekontaminovali nejen sebe, ale i své zbraně.

O nebezpečí vojáci věděli od začátku

Výcvik probíhal tak, jako by se jednalo o skutečnou situaci. Protože bylo vyhlášeno riziko chemického a radiačního nebezpečí, vojáci měli filtrační převleky a připravené masky v pohotovostní pozici. Během jedné ze zastávek se dělostřelci s technikou dostali do styku s chemickou látkou. Aby bylo cvičení co nejvěrohodnější, byla použita značkovací látka, která chování nebezpečných bojových chemikálií velmi věrně simuluje, i když jde o neškodnou sloučeninu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Houfnice DANA

Vojáci v kabinách houfnic jsou chráněni filtroventilačním systémem, venku si ale musí co nejrychleji nasadit masky a, pokud možno, se obléci do protichemického obleku, nebo musí mít upravenou uniformu tak, aby co nejvíce omezili pronikání chemických látek. Vojáci musí postupovat naprosto rutinně a velmi záleží i na rychlosti.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Chemici zjišťují zamoření

Zjistit, jakou látku nepřítel použil, překonat zamořený prostor a zamířit k odborné dekontaminaci všeho, co přišlo s bojovou látkou do styku, to jsou základní úkoly jednotek, které se se svým chemickým napadením musí vypořádat. Dekontaminace se týká veškerého vybavení vojsk, počínaje ručními zbraněmi přes těžkou techniku až po odmoření samotných vojáků.

Sprchou je třeba projet správně

Na prvním stanovišti chemici zjišťují, kdo a co je bojovou látkou zasaženo a jaká je úroveň kontaminace. Vojáci dostávají instrukce, jak se očistit a správně svlékat. Řidiči techniky zase jak postupovat se svými stroji. Zamořené míří ke sprchovací bráně, kterou musí kontaminované vozidlo projet – správným způsobem a rychlostí. Po osprchování chemici vše kontrolují. Pokud jsou na vozidle stále stopy znečištění, průjezd branou se opakuje.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Příchod vojáků k dekontaminaci

Druhé stanoviště se stará o samotné vojáky. Nejprve musí vybít své zbraně a pak se pustit do jejich očisty. Když skončí, mohou se jejich zbraně uložit do čisté oblasti a přichází na řadu lidé. Nejdříve si navzájem očistí své masky, dostanou registrační karty a míří do svlékacího stanu. Odtud jdou do sprch se speciální pěnou, kde si musí i vypláchnout ústa. Pak jsou zase zkontrolováni, zda jsou opravdu odmořeni. Pokud ano, dostanou čisté uniformy, mohou si dojít pro svoje zbraně a pokračovat ve své práci.

Jak hodnotíte úroveň českého chemického vojska?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články