Cvičení ve velkém stylu: Během námořního cvičení RIMPAC poslaly útočící jednotky cvičně ke dnu cílovou vyřazenou loď USS Racine

RIMPAC neboli Rim of the Pacific Ocean je největší námořní vojenské cvičení na světě, které se odehrává během letních měsíců ve vodách okolo Havajských ostrovů.

i Zdroj fotografie: United States Department of Defense
                   

Nedílnou součástí největšího námořního cvičení RIMPAC, které se koná každé dva roky, je například i cvičné odpálení torpédových střel na cílové plavidlo, obvykle vyřazenou loď amerického námořnictva. V roce 2018 posloužila k těmto specifickým výcvikovým účelům bývalá tanková výsadková loď USS Racine, jež byla spuštěna na vodu v roce 1970.

Poslední útok provedla jaderná ponorka

Dle scénáře cvičení byla loď nejprve odhalena japonským průzkumným letounem, a poté vystavena raketové palbě japonských torpédoborců. Poprvé se do námořního cvičení zapojily také americké pobřežní protiraketové systémy. Na cíl bylo vypáleno celkem 15 raket, včetně několika amerických HIMARS a čtyř japonských pozemních protilodních střel.

USS RACINE LST 1191

Zveřejnil(a) Joseph Beckham dne Sobota 1. května 2021

Jednalo se o vůbec první společné cvičení, kdy se japonské protilodní střely odpálily pod velením amerických vojenských sil. Mezi dalšími účastníky mezinárodního cvičení byla například i Austrálie, která použila jeden ze svých nejnovějších námořních hlídkových letounů, konkrétně americký P-8 Poseidon, k odpálení podzvukových protilodních střel AGM-84 Harpoon.  

Výsadková USS Racine si vedla během celého cvičení docela znamenitě, stále na hladině odolávala mnoha střelám a zásahům. Rozhodující ránu jí nakonec zasadila až americká útočná jaderná ponorka třídy Los Angeles USS Olympia, vybavená ponorkovou verzí protilodní střely Harpoon; UGM-84. Kromě protilodních střel vypálila ponorka rovněž torpéda Mark 48, určená k ničení vysoce odolných hladinových lodí či jaderných ponorek.

Výsledky cvičení prochází řadou analýz

Torpéda tohoto typu se během obdobně koncipovaných cvičení využívají obvykle až jako poslední. A to primárně kvůli jejich ničivé schopnosti „zlomit hřbet“ i těm nejodolnějším bojovým lodím. A skutečně, v důsledku posledního tvrdého zásahu tímto torpédem se USS Racine blízko přídě rozlomila a asi po hodině šla ke dnu. Jen tak pro zajímavost, RIMPAC 2018 se podobně jako letos odehrával bez čínských pozorovatelů, neboť Pentagon v důsledku neustálého růstu čínské vojenské přítomnosti a militarizace v Jihočínském moři jejich pravidelné zvaní zrušil.

Toto do značné míry realistické cvičení se dnes považuje nejen za důležité z hlediska výcviku útočících posádek a jednotek, prověrky velení a koordinace jednotlivých složek účastnících se cvičení, ale jde také o reálnou prověrku účinnosti použité vojenské techniky, ať už průzkumné sítě včetně spolupráce námořních AWACSů s hladinovými průzkumnými jednotkami, tak i vlastních střel a torpéd.

A to z hlediska jejich skutečné ničivosti v cíli po zásahu, jejich ovladatelnosti po odpálení, jejich časů dosáhnutí pohotovosti, atd. V neposlední řadě se vyhodnocuje i konstrukční odolnost cílové lodě, jak koresponduje s představami a konstrukčními řešeními jejích tvůrců právě v tomto ohledu, protože takovéto zkušenosti nelze jiným způsobem kromě ostrého konfliktu vůbec nabýt. I v tomto směru toto cvičení zcela splnilo svůj účel.

Zdroj: TechInsider, TheDrive

Jaký je váš názor na mezinárodní cvičení RIMPAC?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články