Nasbírat dešťovou vodu s pomocí nepromokavé plachty lze snadno a jednoduše. Trik, který se může nejen při zalévání zahrady skvěle hodit

Znalosti z kempování využijete i ve městě. Způsob zachycení dešťové vody může být v určitých lokalitách stejný jako v terénu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nedostatek vody může způsobit dehydrataci a vážné zdravotní problémy. Pokud v přírodě nemáte přístup k pitné vodě, musíte si ji zajistit jiným způsobem. Když nemůžete využít ani jezero, nebo vodní tok, můžete si nachytat dešťovou vodu pomocí nepromokavé plachty. Stejný způsob pak lze využít k zachycení dešťové vody i ve městě. Následně ji můžete využít třeba na zalévání zahrady, nebo po převaření jako pitnou.

Zachycení vody v terénu

Pokud jste v terénu delší dobu, můžete se potýkat s nedostatkem pitné vody. V případě, že kolem vás není žádný zdroj, ze kterého byste ji mohli doplnit, je nutné si vodu opatřit jiným způsobem. Můžete ji získat z rostlin, které obsahují vysoké procento vody. Nebo můžete zkusit najít spodní vodu vykopáním hlubší díry. Jiným způsobem jak se pokusit najít vodu, je sledování zvířecích stop, které by mohly vést k napajedlu. A asi nejběžnějším způsobem je zachytit dešťovou vodu do plachty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K zachycení dešťové vody nemusíte použít jen nepromokavou plachtu. Stejně dobrou službu vám udělá stanový dílec, nepromokavé oblečení, nebo v menším měřítku i list rostliny. Vždy se nicméně soustřeďte na to, aby použité materiály neobsahovaly nebezpečné a zdraví škodlivé látky (jako jsou třeba repelenty, nebo impregnace). Obecně platí, že plachtu zavěsíte mezi dva stromy a doprostřed jedné strany umístíte závaží. Vytvoří se tím jakési koryto, kterým bude voda stékat do připravené nádoby.

Jak zachytávat vodu ve městě

I ve městě můžete zachytávat vodu způsobem, kterým se běžně sbírá v terénu. V případě, že nemáte nádrž na dešťovou vodu, nebo sud přistavený pod okapem, využijte ke sběru dešťové vody plachtu. Na zahradě, nebo na ploché střeše, si připravte kostru sběrného zařízení. Při dešti pouze nandáte plachtu a přistavíte kýbl. Celá instalace plachty trvá méně než minutu. Pokud nechcete nandávat a sundávat plachtu při každém dešti, můžete nechat celé sběrné zařízení sestavené trvale.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedná se o čtyři tyče zaražené do země, které mají z jedné strany háčky na zachycení plachty. A jedná se o přiměřeně velkou plachtu, která zachytí dostatečné množství vody. Plachta je zaháknutá za všechny čtyři tyče v jejich horní části a uprostřed jedné strany má navázané závaží. Závaží plachtu ve středové části stáhne dolů a vytvoří koryto pro odtok sváděné vody s ústím do připraveného kýble. Když je větrno, lze plachtu pomocí šňůr přichytit za háčky ve spodní části tyčí. Tímto způsobem lze efektivně nasbírat značné množství vody již při pouhém mrholení.

Zdroj: Skilled Survival

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články