Proběhlo největší cvičení US Navy a Námořní pěchoty od konce Studené války. Co bylo hlavním cílem?

Americké námořnictvo a námořní pěchota vyslaly silný signál Rusku i Číně. Jednalo se o jedno z nejrozsáhlejších vojenských cvičení v historii.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ve dnech 4. – 16. srpna letošního roku se velké části US Navy i US Marine Corps zúčastnily společného cvičení s nepříliš originálním názvem: Large Scale Exercise (LSE) 2021. Jednalo se o největší cvičení podobného typu od konce Studené války a Američané si při něm vyzkoušeli schopnost koordinace a boje na více frontách.

Jaký byl hlavní cíl cvičení LSE 2021?

Předchozí cvičení, která simulovala útok technologicky vyspělého protivníka na americkou vojenskou infrastrukturu odhalila, že v komunikačních a logistických systémech jsou „díry“, čehož může protivník využít a narušit je. Právě implementace změn v komunikačních a logistických sítích byla v rámci cvičení testována.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z širšího pohledu šlo o otestování schopnosti vedení komplexních operací na moři i na pevnině a na více frontách současně. Simulované operace probíhaly v celkem 17 časových pásmech od Jihočínského moře až po Černé a Středozemní moře. Simulovány byly jak ofenzivní operace, tak obrana vybraných prostorů před nepřítelem.

Cvičení LSE 2021 je interpretováno jako demonstrace síly vůči Rusku a Číně a jako připomínka toho, že Spojené státy jsou stále schopné vést „velkou“ válku na více frontách a své síly přitom koordinovat lépe, než kdykoliv předtím.

Nové strategie inspirované v minulosti

Schopnost amerických námořních sil operovat současně na více frontách v minulosti limitovalo přílišné soustředění se na několik málo operačních svazů vytvořených kolem velkých letadlových lodí (Carrier Strike Groups). Místo toho se che US Navy vrátit ke konceptu, který tak skvěle zafungoval za Druhé světové války.

iZdroj fotografie: Pixabay

Budoucí operace totiž chtějí Spojené státy založit na velkém množství levného, přitom však dostatečně kvalitního vybavení, které lze díky tomu nasadit na více frontách v dostatečném počtu (a lze si jej také dovolit ztrácet).  Dokonalá koordinace a komunikace mají dát americkým silám další výhodu.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články