Už ani jednu noc na dešti. Nocování pod širákem bude zábavou. Obyčejná plachta zajistí přenocování v suchu

Léto vybízí k pobytu v přírodě. Zvláště oblíbené jsou vícedenní výlety. Je ovšem třeba připravit se na možnou nepřízeň počasí. Základní vybavení v tomto směru představuje stan, dá se ale využít i obyčejná plachta, která je levnější variantou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kdo z příznivců pěší turistiky a pobytu v přírodě by neznal nepříjemnosti spojené s nocováním za deštivého počasí. Mezi obvyklou výbavu pro vícedenní výlety patří nejrůznější stany. Někteří nocležníci, ale o stany nestojí a preferují nocování pod širým nebem. Nemusí se tahat s těžkým stanem, a odměnou jim je hvězdná obloha nad hlavou. Problém nastává pokud prší – zachránit je přitom může obyčejná plachta!

Nocování pod širákem výhody a úskalí

V ČR se deštivému počasí nevyhneme, ani na jaře a v létě, kdy za poznáváním přírody vyrážíme nejčastěji. Nevyzpytatelné počasí prostě k našim zeměpisným šířkám neodmyslitelně patří, a letošní rok je toho krásným důkazem. Přitom nocování pod „širákem“ dodává pobytu v přírodě magické kouzlo. usínat při pohledu na hvězdnou oblohu a větve strom ozářené měsíčním světlem má prostě něco do sebe.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bohužel dobrodružství s sebou vždy přináší i určitá rizika a nepohodlí. Pokud se rozhodnete pro spaní na lehko buďte připraveni, že vás ze spánku může vyrušit celá řada přírodních jevů. Často na vás budou nalétávat komáři, mouchy a další lesní hmyz. Nejhorší variantou je, ale pokud vás probudí padající kapky deště a mokrý spacák. Jestli s sebou v takovém případě nemáte materiál pro zbudování přístřešku nebo jste si jej nevyrobili v předstihu, pak vás čeká noc na dešti.

Jak se bránit před deštěm

Prvním řešením je výše zmíněný stan. K dispozici je řada modelů různých barev a velikostí. Nevýhodou ovšem bývá přímá úměrnost mezi cenou a kvalitou. Nejlevnější stany bývají těžké, z nepříliš kvalitních materiálů a všude jen překáží. Naopak vynikající, odlehčené a skladné modely zatíží vaší peněženku. Při výběru stanu ej tedy třeba mít na paměti, kam s ním chcete vyrážet. Jiný stan potřebuje rodinka pro kempování v blízkém okolí, úplně jiný zase horský vůdce.

iZdroj fotografie: Unsplash

Příznivci alternativního nocování, ale nemusí zoufat. Pokud prostě stan z jakéhokoliv důvodu pořizovat nechcete můžete si poradit jinak. Solidní přístřešek se totiž dá vyrobit z obyčejné plachty nebo dobře impregnované vojenské celty. Stačí plachtu přehodit přes vhodnou větev a zatížit ji po straně kameny. Rázem máte primitivní úkryt typu stanové „áčko“. Pokud vhodnou větev nemůžete najít lze využít i okolo ležících klacků a vytvořit z nich improvizované hůlky pro podpěr plachty.

Zdroj: SkilledSurvival

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články