Severokorejské speciální jednotky mají přes 200 tisíc příslušníků. Šílené, ale skutečné číslo děsí armády z celého světa

Speciální jednotky mají v armádě Severní Koreje výsadní postavení a strategie pro případ ozbrojeného konfliktu na Korejském poloostrově je na nich postavena.

i Zdroj fotografie: Dmitry Ivanov / Creative Commons / CC BY
                   

Severokorejská armáda střeží jednu z posledních prakticky nedostupných zemí na světě. A jako v každém totalitním státě, i zde se moc jeho vůdců opírá o armádu. Ta musí být neustále připravena bránit „ráj na zemi“, který ten či onen diktátor – v tomto případě Kim-Čong Un – vytvořil.

Severokorejské speciální síly jsou největší na světě

Status speciálních sil má v Severní Koreji celkem 30 brigád speciálního určení a pět praporů určených pro výsadkové operace. Jde celkem o 200 000 mužů a žen, což z této části ozbrojených sil KLDR činí největší skupinu speciálních sil na světě. Velitelství, pod které speciální síly spadají potom nese název The Light Infantry Training Guidance Bureau.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jejich výcvik je zaměřen na akce v prostředí Korejského poloostrova a jeho hornaté krajině. Severokorejské ozbrojené síly na tyto speciální jednotky hodně sázejí. Není to proto, že by snad chtěly získat titul „nejrozsáhlejších speciálních sil“, ale proto, že jim je určena výjimečná a zásadně důležitá role při případném ozbrojeném konfliktu.

Plány nasazení speciálních sil Severní Koreje

Technika, kterou má Severní Korea ve výzbroji, je v naprosté většině případů hodně letitá. Její tankové síly jsou založeny především na derivátech tanků T-62 z šedesátých let, které doplňuje jen hrstka tanků T-72. Letectvo stále spoléhá na obstarožní stroje MIG-21 či MIG-23 a opět provozuje jen několik málo relativně moderních stíhaček MIG-29.

iZdroj fotografie: Mark Fahey / Creative Commons / CC BY

Právě speciální síly by proto hrály v případném konfliktu s Jižní Koreou a Spojenými státy významnou úlohu. Jsou cvičeny k akcím v týlu nepřítele, sabotážím či obsazování opěrných bodů po výsadku za frontovou linií. I proto Severní Korea zbudovala síť tunelů pod demilitarizovanou zónou, skrze které by mohly právě speciální jednotky proniknout do Jižní Koreje.

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články