Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely

Možná jste slyšeli o projektu Stargate, který zkoumal možnosti čtení myšlenek, telepatii, předpovídání budoucnosti nebo astrální cestování.

i Zdroj fotografie: TaylorHerring / Creative Commons / CC BY
                   

Názory na to, jestli je čtení myšlenek možné, nebo se jedná o sci-fi, se různí, ovšem jednotlivé státy v některých případech stanovily speciální a tajné jednotky, které se touto možností zabývaly. Využití znalosti čtení myšlenek, nebo jiných – telepatie, předpovídání budoucnosti, nebo astrální cestování, by se daly využít pro vojenské účely a příslušný stát by tak byl v obrovské výhodě. Než byla jednotka založena, tuto oblast zkoumala CIA.

Projekt Stargate

Spojené státy americké v roce 1978 založily speciální jednotku americké armády, která se zabývala právě výzkumem možnosti telepatie, astrálního cestování, předpovídání budoucnosti či čtení myšlenek. Jednotka byla založena ve Fort Meade v Marylandu a během svého fungování vystřídala řadu krycích jmen, ze kterých se v roce 1991 ujalo jedno, a sice projekt Stargate.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Projekt vznikl jako odpověď na podezření, že Sovětský svaz sám vydává značný finanční obnos na výzkum ESP (extra sensory perception, mimosmyslové vnímání). Nicméně dodneška není potvrzené, že Sovětský svaz kdy takový výzkum prováděl, a to zejména kvůli nedostatku dokumentů z období studené války. USA a Sovětský svaz měly vždy tendenci se vzájemně následovat ve všech oblastech výzkumu, bez ohledu na to, jak zvláštní tato oblast byla. Ani jedna země nechtěla zůstat pozadu.

Nejvýraznější osobnost – Uri Geller

Během trvání výzkumu se testovala řada osob, přičemž asi nejznámějším je Uri Geller. Toho CIA do programu začlenila na základě jeho schopnosti ohýbat lžíce pouhou silou mysli. Během řady testů Geller svoji schopnost, o které tvrdil, že mu ji předali mimozemšťané, prokázal. Nicméně později se pod tíhou důkazů přiznal, že nadpřirozené schopnosti nemá a jedná se pouze o zvládnuté umění iluze. Dalšími známými jmény jsou Rosemary Smithová, nebo Joseph McMoneagle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Projekt Stargate během svého fungování nepřinesl kýžené výsledky, a proto byl v roce 1995 převeden zpět pod CIA a posléze zrušen. Zpráva o tomto programu se dostala na veřejnost v roce 2017, kdy CIA odtajnila na 12 milionů stran podrobných záznamů. Ačkoliv se nepodařilo prokázat možnosti čtení myšlenek, telepatie nebo jiné, mezi laickou veřejností zůstávají tato témata značně populární a mnoho lidí věří, že jsou možná.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články