Top Gun dělá z pilotů chladnokrevné stroje: jde o neuvěřitelný výcvikový systém amerického letectva, který připraví i na nemožné

Dnešní výcvik pilotů je extrémní a někdy až neuvěřitelný. Hojně využívá umělou inteligenci a umožní jim tak zvládnout jakoukoliv situaci. Známý je jako Top Gun.

Top Gun, výcvik pilotů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zkušenosti z bojů na Ukrajině velmi zásadně ovlivnily představy mnoha vojenských odborníků o způsobu vedení vojenských operací. A razantně změnily i představy o reálných bojích ve vzduchu. Z tragických výsledků nasazení ruského letectva na Ukrajině navíc jasně vyplynulo, že jen moderní letadla nestačí, a zcela zásadní je mít dostatečně a včas připravené piloty.

Vědět, co přijde, a být na to připraven

Asi to je dnes možné považovat za „úhelný kámen“ výcviku pilotů moderního bojového letectva. A je zajímavé, že i tak konzervativní organizace jako je americká armáda si z těchto zkušeností vzala velmi rychle ponaučení. V letectvu, stejně jako v ostatních složkách ozbrojených sil USA, proto došlo a ještě dochází k horečné transformaci systémů výcviku tak, aby odpovídaly aktuálním poznatkům.

Ze zveřejněných analýz USAF vyplývá, že budou budoucí vzdušné souboje zahrnovat větší rychlost, dosah, vlastnosti stealth a vysokou míru „rychlé smrti“, kterou přinesou nesené zbraňové systémy. Stejně tak bude ale ve velkém zapojena nová úroveň autonomie, takže potřeba připravit se a trénovat proti široké škále situací je až extrémně kritická. V minulosti byla přitom řada z nich nepředvídatelných. Zásadní přitom bude správné využití ekonomie času během samotné bojové činnosti.

To zahrnuje nejen provádění rychlých manévrů během vzdušného boje, aby se zabránilo efektivitě nepřátelské obranné palby a přesnosti zásahů raket PVO i z nepřátelských stíhaček. Důležitá je také okamžitá a zautomatizovaná (např. pomocí AI) změna kurzu v nahodilém algoritmu při dokonalé znalosti okolního vzdušného prostoru a v něm se pohybujících letadel i dronů, zvláště pak při prolétávání oblasti pokryté nepřátelskou PVO.

Neméně důležitá ale bude i schopnost předcházet kolizím při bleskových skupinových útocích letadel, která musí být rozptýlena kvůli PVO nepřítele. K tomu bude třeba využití pokročilých počítačových algoritmů s umělou inteligencí (AI) pro zpracování dat o zaměření nepřítele. To vše jsou kritické oblasti, na něž dnes učitelé létání amerického letectva své studenty připravují.

Nový Top Gun v americkém letectvu

Výše popsaný koncept tvoří základ inovovaného výcvikového programu „Red Teamu“ amerického letectva, kde skupiny letadel a pilotů se společným zadáním cvičného úkolu a mise čelí konkrétním předpokládaným nepřátelským hrozbám v realistických bojových scénářích. Pokrok v počítačové technologii navíc umožňuje stále více replikovat nepřátelská letadla, zbraně, taktiku manévrů, a dokonce i výpočetní výkon prostřednictvím pokročilých počítačových simulací.

Tyto fiktivní skutečnosti pak zvládá během cvičných misí „nahrát“ do řídících elektronických systémů trénujících letadel a pilotů tak, aby odpovídaly v nejvyšší možné míře realitě. Jedná se o výcvikové zaměření, které americké letectvo (ale například i americké námořnictvo) stále více zdůrazňuje v úzké koordinaci se scénáři výcviku v živé palbě prostřednictvím cvičení, jakým je právě Red Flag.

Fanoušci počítačového létání by dnes v Top Gunu jen tiše zírali

Protože pokrok v systémech a schopnostech elektronické simulace neustále roste, zlepšuje se i výcvik prostřednictvím simulovaných síťových technologií v oblastech, v nichž bylo dříve možné trénovat jen na skutečných letounech při reálném letu. Toho se podařilo docílit spoluprací integrovaného procesu americkým letectvem v koordinaci s průmyslovými partnery. Efektivita takovéhoto výcviku je tak mimořádná.

Ale aby to nebylo jenom o teorii: Cubic Mission and Performance Solutions, divize Cubic Corporation, nedávno získala další zakázku amerického letectva na upgrade svého bojového výcvikového systému P5 (P5CTS). Aktualizace zabezpečení systému P5 (SSU), resp. řešení pro šifrování typu drop-in, je však součástí rozsáhlejšího technologického upgradu. Jeho cílem je výrazně zlepšit výcvik pilotů amerického letectva a námořnictva pro pokročilé a vysoce nebezpečné bojové scénáře, a to na základě pokročilé počítačové simulace, bezdrátové sítě a organizace dat s podporou AI.

Co si pod tímto strohým technickým popisem představit ukazuje velmi názorně nedávno promítaný film Top Gun Maverick, který je odborníky široce chválen pro své přesné zobrazení nejmodernější vojenské technologie a jejího využití včetně reálných scénářů dnešních vzdušných bojů. A je dobré si všimnout, že během filmu je v hlavní technické roli stíhačka F/A-18E se systémem P5 Pod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články