„F-16 je mnohem lepší než MiG-29,“ výcvik ukrajinských pilotů po boku letců NATO ukazuje unikátní video

Ukrajinské letectvo nutně potřebuje za své staré letouny nové, neboť už zkrátka nestačí. Z videa je patrné, že už s nimi umí létat, ale výcvik tím nekončí.

F-16 dánského letectva i Zdroj fotografie: Steve Lynes / Creative Commons / CC BY
                   

Mezi zbraně, o něž Ukrajina žádá spojence již asi dva roky, patří moderní západní bojová letadla, konkrétně General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Již 4 evropské země souhlasily s tím, že je ukrajinskému letectvu poskytnou, ale nemůže být jediný krok. Letouny F-16 jsou totiž velice odlišné od těch sovětské konstrukce, na něž byli ukrajinští piloti zvyklí. Musí proto projít velmi náročným výcvikem, který trvá dlouhé měsíce.

Výcvik na F-16 podstupují 2 skupiny pilotů

Výcvik na moderní bojová letadla není nic jednoduchého a vyžaduje čas. Hodně času. MilIn uvádí, že se mají v současné době učit na F-16 dvě skupiny ukrajinských pilotů – jedna v Dánsku a druhá v Americe. A právě z první jmenované země pochází unikátní záběry z výcviku ukrajinských pilotů, kteří tam trénují po boku svých západních kolegů. Na letounech F-16 již létají, trenažéry tedy mají za sebou, a pilují své dovednosti. Současně s nimi se cvičí i členové pozemního personálu, aby se dokázali o letouny na zemi postarat.

Nizozemský letoun F-16 iZdroj fotografie: Martijn Geerlings / Creative Commons / CC BY-SA
Nizozemský letoun F-16

Jeden z pilotů například uvedl, že je F-16 mnohem hbitější a lepší letadlo než Mikoyan MiG-29 Fulcrum, na němž v minulosti létal. Lze proto očekává, že bude mít ukrajinské letectvo s novými letouny větší údernou sílu než dosud. Ukrajina by měla postupně dostat 24 letadel z Nizozemska, 22 z Norska, 19 z Dánska, a prozatím nespecifikovaný počet jí poskytne Belgie, uvádí LeMonde. První z nich by měla dorazit v létě 2024, ale ve výcviku je údajně zatím jenom 10 ukrajinských pilotů, a dalších 6 jich má později být v USA.

F-16 MLU byl výrazně modernizovaný

Ukrajinské letectvo má konkrétně dostat letouny F-16 MLU, což jsou starší verze z 80. let 20. století – zkratka MLU v jejich označení znamená modernizaci ve středním věku. Wikipedia uvádí, že byla tato letadla upgradována na ekvivalent F-16 Block 50/52, takže mohou používat radarem naváděné střely vzduch-vzduch, zvýšila se jejich provozní výkonnost a spolehlivost, a dostala modulární počítač mise s rychlejším zpracováním dat či lepší radar.

Ruský letoun Mikoyan MiG-31

„F-16 bude pro naše stíhačky Suchoj a Mikojan těžký soupeř,“ uvedl ruský vyznamenaný ex-kapitán a vojenský expert Dandykin

NewsWeek doplňuje, že Ukrajina dostane letouny známé svou všestranností a manévrovatelností schopné nést mnohem větší spektrum zbraní než stará letadla ukrajinského letectva z dob SSSR. Nejspíše budou schopny se vyrovnat většině soupeřů, snad kromě letadel 5. generace jako je Suchoj Su-57 Felon, ale těch je velmi málo. Ukrajina však bude pro F-16 potřebovat dostatečné zázemí, kvalita letounu je vykoupena náročnou údržbou.

Výcvik ukrajinských pilotů na F-16

K čemu asi bude ukrajinské letectvo využívat F-16 nejčastěji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články