Válka na Ukrajině je důrazným poučením pro mnohé armády. Američané již na základě zkušeností upravili výcvik

Každý konflikt přináší nové poznatky a situace. Pokud se jim ozbrojené síly nedokáží přizpůsobit a poučit se, může to pro ně mít fatální následky.

i Zdroj fotografie: U. S. Army
                   

Ačkoli konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem začal teprve na konci letošního února, již má vliv na přípravu některých armád. Velitelé všech ozbrojených sil světa určitě sledují, jaké se v jednom z největších konvenčních konfliktů světa posledních desetiletí používají zbraně, taktiky a další prvky boje. Musí se z toho náležitě poučit, protože v příštím střetu, kterého se může účastnit i jejich armáda, se s největší pravděpodobností objeví.

V USA již trénují boj s dezinformacemi

Americká armáda již začala pořádat tréninkové kurzy, ve kterých se z poznatků rusko-ukrajinského konfliktu vychází. Nejsou zatím zaměřeny na konkrétní bojové situace, i když i na ty nejspíše brzy dojde. Nyní se pokouší své jednotky vycvičit v tom, jak používat informace, respektive dezinformace, a jak se v nich vyznat. Také v tom, jaká v současných moderních konfliktech mohou hrát roli sociální média.

iZdroj fotografie: Uživatel spoilt.exile / Creative Commons / CC BY-SA
Ukrajinská obrněná auta s raketami Javelin

V národním výcvikovém středisku již proběhlo cvičení, ve kterém hráči mluvící rusky využívali tato média k vytváření konkrétního obrazu o americké armádě. Zároveň měli odstřelovat města plná civilních obyvatel. Účastníci kurzu se tak měli seznámit s dezinformačními metodami a narativy, která používají státem vlastněná ruská média. Ta často na základě některých záznamů vytvářejí jiné obrazy skutečnosti.

Na druhou stranu je nutné přiznat, že sociální sítě a různé dávkování informací využívá i ukrajinská strana, ačkoli s jiným cílem. Ukrajinská vláda v čele s prezidentem Zelenským velmi dobře prezentuje své postoje, dávkuje informace a vytváří tak pozitivní mínění o ukrajinské účasti v konfliktu. To podporuje ochotu mnoha zemí dodávat Ukrajině vyspělé zbraně, kterými se může ruské invazi bránit.

Taktika tanků, dronů nebo letadel

Poučení v následujících týdnech a měsících jistě přijde i v oblastech jako je vedení tankového a obrněného boje, obraně proti němu, využívání dronů nebo letectva. Jde o práci pro analytiky a taktiky, ale již dnes se ukazuje, že taktika zvolená Ruskem proti sice slabší armádě, ale vyzbrojené moderními přenosnými protitankovými zbraněmi, byla chybná. Bude proto třeba najít metodu, jak se s touto hrozbou vypořádat, a v jaké úloze třeba používat tanky a obrněnou techniku.

iZdroj fotografie: Uživatel Tksteven / Creative Commons / CC BY
Čínské výsadkové plavidlo

Tyto informace ale jistě nesledují jen státy NATO a jejich spojenci. Důležité mohou být pro Čínu. Nemalá část její techniky má základ v sovětských nebo ruských zbraních, i když mnohé moderní systémy již nová velmoc produkuje sama. Stejně tak to může být poučení i pro Tchaj-wan, který v budoucnosti může čelit riziku čínské invaze. Pro prvního to znamená vzít si poznatky nutné pro útok, pro druhou zemi pro obranu.

Invaze by měla jiný průběh než ruská, protože Čína by při ní musela překonat po moři zhruba 150 kilometrů a na ostrově se vylodit. Potřebovala by proto získat vzdušnou nadvládu a eliminovat pobřežní obranu. Tchaj-wan přitom od USA nyní nakupuje třeba systémy Patriot nebo pobřežní obranný systém Harpoon. Potopení křižníku Moskva ukazuje, jak mohou být lodi zranitelné raketami. Navíc, pokud by šlo o výsadková plavidla plná vojáků. Jako ukrajinská obrana by pak na pobřeží mohla být houževnatá i ta tchajwanská.

Jaká největší poučení pro armády podle vás přinese konflikt na Ukrajině?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články