Vojáci ze Strakonic se připravují na cvičení Ramstein Legacy 2022: Na programu bude protivzdušná obrana

Cvičení se zúčastní především mladí vojáci, kteří s protiletadlovým raketovým systémem 2K12 KUB mají minimum zkušeností.

i Zdroj fotografie: Armáda ČR
                   

V červnu bude zahájeno největší cvičení protivzdušné obrany v rámci NATO. Výcvik bude probíhat na území Litvy, Lotyšska, Estonska, a také sousedního Polska. Na programu náročného cvičení budou například simulované útoky dronů, které poslouží k nácviku střelby z taktického protiletadlového raketového kompletu 2K12 KUB. Ramstein Legacy 2022 se zúčastní kolem 5 000 vojáků z více než 16 aliančních zemí.  

Přípravy trvaly několik měsíců

Strakonické vojáky čeká při střelbách v Polsku nácvik situací, které mimo jiné aktuálně zažívá ukrajinská protivzdušná obrana. Vojákům budou simulovány útoky dronů, jež při reálném scénáři dokážou pozemní jednotky protivzdušné obrany nejen zahltit, ale hlavně pořádně vyvést z míry.

Vrchní praporčík 251. protiletadlového raketového oddílu František Hammerbauer prozradil, že podobná cvičení jsou doprovázena určitým prvkem soutěživosti, jednotky se totiž navzájem motivují tím, kdo sestřelí více cílů. Důraz bude kladen především na vedení společných protivzdušných operací vysoké intenzity. 

iZdroj fotografie: Armáda ČR
Strakoničtí spolupracovali v rámci výcviku s piloty vrtulníků z 22. základny vrtulníkového letectva.

Čeští vojáci i jejich zahraniční kolegové se na cvičení Ramstein připravovali již několik dlouhých měsíců. Podle Jany Samcové, tiskové a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku, podstupovaly strakonické jednotky přípravu nejen na své domovské základně, ale také například na vojenských letištích v Čáslavi a v Bechyni.  

Nácvik společných protivzdušných operací

Náplní příprav pak bylo především zachytávání, identifikace a samozřejmě také cvičné sestřelování vzdušných cílů. Díky spolupráci s leteckým personálem 21. základny taktického letectva a 22. základny vrtulníkového letectva, se mohli vojáci zdokonalovat v zachytávání nejen klasických vrtulníků a bojových letadel, nýbrž také bezpilotních letounů vybavených koutovým odražečem. 

Při nácviku sestřelování obdobných cílů se jako terč běžně využívá MJ-7 Szogun, jenž se řadí do komplexu imitátoru vzdušných cílů VERMIN. MJ-7 Szogun se vyznačuje nízkou radiolokační odrazovou plochou. Proto se využívá zejména při výcviku jednotek obsluhujících protiletadlové komplety, jež k navádění využívají infračervené záření, fotokontrast či radiolokaci. Při zachycení a vlastním sestřelení cíle radiolokátorem rozhoduje jeho odrazná plocha, nikoliv velikost. Hraje se tedy především na rychlost. V Polsku pak čeká na české vojáky terč s podobnými vlastnostmi.  

Praktický výcvik mladých důstojníků

Pozornost si pak zaslouží také fakt, že téměř polovinu české vojenské delegace budou tvořit nováčci, kteří u strakonického útvaru neslouží déle než dva, maximálně tři roky. Se systémem 2K12 KUB tedy nemají žádné zkušenosti podobného charakteru. „Máme za sebou poslední etapu výcviku, jejímž hlavním cílem bylo sladit celou jednotku. V nadcházejících dnech nás čeká ještě certifikační cvičení,“ sdělil František Hammerbauer. 

iZdroj fotografie: Armáda ČR
Obsluha radiolokátoru zdokonalovala své schopnosti v zachytávání vzdušných cílů.

Na vojenské přípravě budoucích důstojníků spolupracuje se strakonickým útvarem také brněnská univerzita, a to již od roku 2015. Významných cvičení v rámci NATO se proto běžně účastní jak samotní pedagogové a odborní asistenti, tak i vybraní studenti. Dle podplukovníka Jaroslava Sekaniny, velitele 251. protiletadlového oddílu, je praktické zapojení studentů neodmyslitelnou součástí náročné přípravy budoucích důstojníků.  

Jak si podle vás povedou čeští vojáci na mezinárodním cvičení?

Zdroj: AČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články