5 fíglů na výchovu dětí, které používají vojenské rodiny. Jde o životní lekce, které by měl znát každý rodič

Život dětí vojáků je jistě trochu specifický. V lecčem je pro ně složitější než život jejich vrstevníků, něco jim dá ale naopak „navíc“.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Armáda je nepochybně trochu specifické prostředí a fungování v něm klade na člověka určité nároky. Platí to však nejen pro vojáky samotné, přizpůsobit se mu musí i jejich rodiny. Je sice pravdou, že v malé České republice nejsou pro rodiny vojáků rozdíly tak patrné jako ve Spojených státech, do jisté míry jsou ale ona specifika přenositelná i k nám. Která to jsou?

Odvaha jít do všeho po hlavě

Děti vojáků jsou – především ve velkých zemích – nuceny často se stěhovat podle toho, kam je jejich otec (může to však samozřejmě být i matka) převelen. Časté stěhování klade na děti zvláštní nároky: musí se seznamovat s novým prostředím, s novou školou, s novými kamarády. A tyto děti dobře vědí, že brzy mohou být opět na cestě jinam. Proto je třeba neotálet a vrhnout se do nového prostředí po hlavě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vědomí, že vše zkrátka kontrolovat nelze

Děti vojáků dobře vědí, že lidé zkrátka nemohou v životě kontrolovat všechny síly. Někdy je třeba se přizpůsobit. Velmi dobře tak pochopí, že dobré okamžiky střídají ty horší a naopak. Uvědomění si tohoto faktu znamená, že si dokážou vzít z každé situace to pozitivní, překonat případné problémy a pokračovat dál.

Nebát se říct o pomoc je užitečnou vlastností

Ve vojenských rodinách často tráví s dětmi většinu času pouze jeden z rodičů. To, že si občas řekne o pomoc, využije nabídku přátel apod. je nejen v pořádku, ale navíc ukáže dětem sílu přátelství i nezištné pomoci. Toto vědomí je pro život dětí velmi užitečné. Budou se totiž pravděpodobně chovat přesně podle tohoto vzorce.

Učení se respektu jako součást výchovy

Pro život je zdravá asertivita důležitá, stejně tak je ale potřebné umět projevit respekt těm, kteří si to zaslouží. V tomto ohledu je pro děti armáda vzorem. I v tomto případě platí, že vzorce chování, které uvidí i rodičů, si děti přenesou do svého dospělého života. Jestliže je jeden aspekt života ve vojenské rodině naučí přizpůsobivosti, tento je naučí umět projevit také respekt.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hlavní lekce: v životě nejde jen o tebe

S tím, jak děti stárnou a jsou schopné dát si řadu věcí do souvislostí, pochopí, proč jejich rodiče dělají to, co dělají. Pochopí tak, že jejich rodiče mají ve své práci na mysli ostatní lidi spíše než své vlastní pohodlí a bezpečnost. Je skvělé, když v zemi vyrůstají děti, které budou k životu přistupovat stejným způsobem.

Znáte někoho, kdo vyrůstal v takové rodině?

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články