Video: 6 pušek AK-74 připevněných k sobě má fungovat jako náhražka protiletadlové obrany, i tak ukrajinská armáda improvizuje

Schopnost obrany proti dronům nabývá v ozbrojených silách na významu. Nedostatek vhodných zbraní vede někdy k velmi zvláštním konstrukcím.

Šest AK-74 připevněných k sobě i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ukrajiny
                   

Obrovské množství dronů v konfliktu na Ukrajině vede obě strany ke stále častějšímu nasazování zbraní, které jsou schopné je nějakým způsobem sestřelit. Jednou z nejúčinnějších metod je zahltit nebe množstvím projektilů, přičemž na sestřelení dronů stačí běžné střelivo. Mnohé z nich zničí i starší útočná puška AK-74, ale není snadné se s ní trefit. Šanci se však pokusili vojáci zvýšit tím, že jich k sobě připevnili hned šest, a střílí ze všech naráz.

Puška je ve výzbroji obou armád

Video v tomto článku ukazuje ukrajinské vojáky s až šílenou konstrukcí skládající se hned z 6 útočných pušek Kalašnikov AK-74. Jde o zbraň, kterou standardně využívá v různých variantách jako útočnou pušku ruská i ukrajinská armáda, v současné válce je bezesporu tou nejpoužívanější. Existuje již od dob Sovětského svazu, ve výzbroji je od roku 1974, a obě strany jich mají statisíce až miliony kusů. Sama o sobě ale nepatří k nejpřesnějším.

Protidronová konstrukce pak sestává z šesti AK-74 otočených tak, aby jejich zásobníky vyčnívaly ven a nepřekážely si, a zároveň je bylo možné snadno měnit. Útočné pušky jsou osazeny napevno a umístěny na otočné trojnožce, obsluhující voják tak může pokrýt téměř celou blízkou oblohu. Konstrukce má rukojeť, s jejíž pomocí ji lze ovládat jako celek, a mechanismus umožňující stisknout spoušť všech zbraní najednou. Voják ale střílí v poloautomatickém režimu, tedy když spoušť stiskne, každá zbraň vystřelí jen jednou, nejspíše z důvodu stability.

Spojení zbraní bude velmi těžké

Samotná konstrukce nejspíše nebude lehká, jenom jedna samotná puška má i s plným zásobníkem hmotnost 3,3 kilogramů, takže jich šest váží téměř 20 kilogramů, a ještě je nutné přičíst hmotnost celé konstrukce, která bude téměř jistě ještě vyšší. Každý zásobník obsahuje 30 nábojů ráže 5,45 x 39 mm, a po jejich vypálení bude muset obsluha všechny zásobníky ručně postupně měnit. Efektivní dostřel zbraně je udáván na 500 metrů.

Konstrukce má manuální mířidla, takže je otázkou, jak je s ní obsluha schopná dron trefit – musí totiž mířit před něj. Přesná střelba by navíc vyžadovala velmi precizní uchycení všech zbraní, o čemž lze v tomto případě pochybovat. Na druhou stranu, šest hlavní v poloautomatickém režimu dokáže vypálit na oblohu během krátké chvíle značné množství projektilů, což šanci na zásah zvyšuje, ale určitě nepůjde o zbraň s nějakou extrémní úspěšností.

šest pušek AK-74 spojených najednou

Jakou šanci na zásah má 6 spojených AK-74?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články