Video: Američané si vyzkoušeli střelbu z téměř 100letého sovětského kulometu Děgťarjov (DP) – balistickým plátem kulka neprošla

Kulomet s typickým talířovým zásobníkem je už dnes de facto za zenitem, ale přesto se stále hlásí o slovo. Jak se z něj střílí proto otestovala parta Američanů.

Sovětský kulomet DP-27 Děgťarjov i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z ikonických zbraní druhé světové vály, ale i řady dalších konfliktů po ní, je sovětský lehký kulomet DP-27 Děgťarjov. Vyznačuje se charakteristickým talířovým zásobníkem nasazovaným na vrchní část, a relativně nízkou rychlostí střelby, a tím i typickým vydávaným zvukem. Jak se z něj střílí si vyzkoušeli i YouTubeři z amerického týmu Runaway.

Kulomet využívá střelivo jako puška

Zbraň je dílem známého konstruktéra Vasilije Děgťarjova a do výzbroje Rudé armády se dostala v roce 1927. Stala se standardním lehkým kulometem pěchoty, ale vojáci ji montovali i na tanky a vozidla. Používá přitom střelivo ráže 7,62 x 54 mm, tedy stejné jako třeba puška Mosin-Nagant. Nabíjí se do talířového zásobníku, v němž je místo na 47 střel. Bez nasazeného zásobníku váží kulomet 9,12 kg a střílí kadencí 550 ran/minuta, jeho účinný dosah je 800 m.

Portrait of Guard Sergeant E.I. Kovalev with a DP-27 Light machine gun on the Kalinin 1943. front. It was designed by…

Zveřejnil(a) Ww2colourised dne Čtvrtek 6. května 2021

YouTubeři ve videu otestovali, zda dokáže kulomet Děgťarjov probít ocelový pancíř úrovně 3 určený do balistické ochrany. Když do něj nabili běžné náboje s měkkým ocelovým jádrem, dokázali s nimi zasáhnout pancíř všemi 10 ranami v dávce, ani v jednom případě ale rána neprošla, ačkoliv se pancíř mírně prohnul. Takový zásah by sice cíl nezabil, ale určitě by ho dost pocítil, a možná i zranil (nejspíše ale ne smrtelně).

Výbušné střely jsou skvělé na efekt

Opravdu efektivní ale byly výbušné zápalné náboje, které údajně v některých situacích používají odstřelovači. Ty už dokázaly s ocelovým plátem doslova zamávat tak, že odletěl, a konec dávky skončil v ochranném náspu. Ani toto střelivo však nedokázalo plát nijak zásadně poškodit, a to ani přes značně efektivní dopad a zničení plechovek s pitím po straně terče. V podstatě jenom zanechalo na jeho povrchu zvýrazněné stopy.

Ukrajinský voják s upraveným kulometem DŠK

Antimateriálový kulomet z 85 let staré zbraně je raritou, která neměla vzniknout: když „na velikosti záleží“, uvedl ruský voják

Ačkoliv je efektivní dostřel zbraně udáván na 800 metrů, ukázalo se, že má střelec na poloviční vzdálenost problém cíl zasáhnout. Do terče znázorňující lidský trup zasáhla ze 3 dávek pouze jediná střela, a to pravděpodobně ta první; ostatní šly vedle. Ovšem vzhledem k tomu, že byl kulomet určen k plošnému pokrytí, není to tak překvapující. I dnes má přitom využití, sem tam se objevuje v současné válce na Ukrajině, tedy téměř 100 let od jeho zkonstruování.

Youtubeři střílí z kulometu DP-27

Jak hodnotíte kulomet DP-27 Děgťarjov?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články