Nejnovější verze švédského raketometu Carl Gustav je láskou na první vyzkoušení. Vojáci po celém světě se jí nemohou dočkat

Legendární zbraň se vyrábí již od roku 1948. Díky neustálým modernizacím zůstává na špici a některé její vlastnosti jsou jedinečné.

i Zdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
                   

Americká námořní pěchota v červenci oznámila, že vybaví všechny své jednotky nejnovějšími typy švédského raketometu Carl Gustav. Mariňáci tyto zbraně ve výbavě mají, stejně jako mnohé jednotky po celém světě. Nový model, který je v USA nazýván M3E1, jinde je známý spíše jako M4, má ale několik inovací.

Boj ve městě

Nová verze je významně lehčí. Její hmotnost je 6,6 kilogramu, zatímco starší verze M3 vážila deset kilogramů. Oproti starší verzi je o něco kratší a výrobce použil jiné materiály, například uhlíková vlákna a titan. Ve vybavení vojáka je důležitý každý gram. Ušetřená hmotnost buď zvýší jeho mobilitu, případně mu umožní nést větší množství vybavení nebo více munice.

iZdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain

Zbraň jako je Carl Gustav námořníci pěšáci potřebují. Jedním z hlavním důvodů je její použití v městském boji, který patří k nejobtížnějším operacím. Výhodou švédského raketometu je široká škála munice, kterou do něho lze použít. Má střely, které umožňují ničit obrněná vozidla, bunkry nebo živou síly. Vypaluje i kouřové nebo osvětlovací granáty, některé druhy se dají i speciálně programovat.

Vybavení proti RPG

Užitečnost raketometu Carl Gustav se ukázala třeba v operacích proti teroristům, v Afghánistánu nebo Iráku. Ti často mají zbraně typu RPG s dosahem až 900 metrů. Americké zbraně měly dostřel kolem půl kilometru, ale M3 zvýšil jejich dosah na 1250 metrů. Je navíc opakovatelně použitelný, střely může nést více členů družstva. Námořní pěchota kromě něho používá raketomety Mk153 SMAW a M72 LAW.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Čelní jednotky námořní pěchoty by verzí M3E1 měly být vybaveny do roku 2023, zbývající pak o dva roky později. Kvality raketometů rodiny Carl Gustav dokazuje skutečnost, že je má ve výzbroji několik desítek armád po celém světě včetně Armády ČR. Původní verze raketometu, které se v Čechách říkalo tarasnice, vznikla již v roce 1948. Od té doby byla několikrát výrazně inovována.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články