Armádní pyrotechnici dostali špičkové roboty, kteří si poradí s výbušninami i nebezpečnými látkami

Práce armádního pyrotechnika je velmi nebezpečná a stresující. Nyní jim v plnění úkolů pomáhají moderní roboti.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Díky dlouhodobé účasti v mezinárodních finančních programech získali vojáci 15. ženijního pluku nejmodernější vybavení v celkové hodnotě 250 milionů korun. Jednotky EOD (Explosive Ordnance Disposal) tak budou moci využívat nový materiál ke speciálním úkolům, při kterých dříve nasazovaly své životy. Nejdražší a nejzajímavější položkou vybavení jsou bezesporu roboti, k nimž mají k dispozici i nejrůznější nástavby.

Více informací, menší riziko

Součástí získaného vybavení jsou 3 typy robotů – Talon, Dragon Runner 10 a Dragon Runner 20, které lze dle aktuálního úkolu doplnit o zajímavé nástavby. Nejdůležitější z nich je tzv. HAZMAT verze, která je určena ke zjišťování bojových chemických, biologických, průmyslových nebo radioaktivních látek (CBRN). Nástavba – různé detekční přístroje – se připevní na robota, a vojáci na dálku zjišťují, o jakou nebezpečnou látku se jedná. V HAZMAT verzi má česká armáda aktuálně k dispozici 6 robotů.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nasadit je přitom lze za všemožných podmínek. Využití robota typu Dragon Runner pak spočívá zejména v průzkumné činnosti. To je dáno tím, že je menší a neunese těžké náklady, ale na oplátku je vybaven kvalitními kamerami, které umožňují i pořádné přiblížení. Díky velikosti je navíc dobře přepravitelný, a tak jej lze využít i při pěších patrolách. Oproti tomu robot typu Talon je zase větší a těžší, a proto se využívá hlavně v otevřeném terénu.

Vybavení je ihned vysláno do akce

Čeští vojáci budou své nové vybavení využívat zejména na zahraničních operacích, a to při podpoře činnosti našich EOD jednotek např. v Afghánistánu. Částí vybavení budou podpořeny také naše EOD týmy, které jsou nedílnou součástí jednotek předurčených do NRF (NATO Response Force) a NRI (NATO Readiness Initiative). Jednotky pro NRF a NRI jsou v případě nutnosti připravené zasáhnout kdekoliv na světě.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Ke špičkovému vybavení v neposlední řadě patří detektory kovů, EOD obleky nebo přístroje nočního vidění. Dobré vybavení ale potřebuje i specialisty; v 15. ženijním pluku jsou to především vojáci z EOD jednotek. Nové vybavení tak nachází v rukou českých vojáků čím dál větší uplatnění a bude náležitě využito mj. k výcviku vojáků, a následně i při samotném nasazení.

Zdroj: MOČR, AČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články