Antimateriálové pušky Barrett M82 dávají bezkonkurenční sílu i přesnost už 35 let. Američtí speciálové je přesto chtějí nahradit

Antimateriálové pušky mohou zasahovat cíle na velmi dlouhé vzdálenosti a zvládají dokonce prorazit i slaběji pancéřovaná vozidla. Starší konstrukce už ovšem nestačí.

Voják s puškou Barrett M82A3 i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Do výzbroje moderních armád patří v současnosti i takzvané antimateriálové pušky využívané odstřelovači. Mají dvě základní využití – zasahování cílů na dlouhé vzdálenosti a schopnost poradit si s různou technikou, včetně té vybavené nějakými druhy slabšího pancíře. Nejznámější antimateriálovou puškou na světě je Barrett M82 využívaná v mnoha armádách, ovšem speciální jednotky amerických ozbrojených sil by ji rády nahradily.

Barrett M82 využívá silnou munici .50 BMG

Puška Barrett M82 byla zkonstruována již v 80. letech 20. století a do armádní výzbroje se poprvé dostala v roce 1989, když ji koupilo Švédsko, uvádí Wikipedia, ale krátce na to byla zařazena i do výzbroje amerických ozbrojených sil. Její výhodou je střelivo .50 BMG, což je vlastně munice ráže 12,7 milimetrů využívaná například v těžkých kulometech. Díky ní má puška velmi dlouhý dosah, vynikající přesnost, ale také značný ničivý účinek – proto se také stala oblíbenou v mnoha armádách světa, a stejně tak slouží jako vzor pro další zbraně.

Velitelství speciálních operací amerických ozbrojených sil chce M82 nahradit a stejná osud čeká i méně známou pušku Mk 15 využívající munici stejné ráže, uvádí Military. Chtělo by ji vyměnit za zbraň s co nejdelším dostřelem, aby speciálové drželi krok (nebo spíše překonali) schopnosti ruské a čínské armády. Nová zbraň by měla mít podle požadavků americké armády dosah 2,5 km, zatímco M82 má účinný dosah „jenom“ 2 kilometry, i když to samozřejmě neznamená, že nedokáže zasáhnout cíl i na další vzdálenost.

Spekuluje se o pušce M30-Tactical System

Americké armáda zatím nesdělila, jakou zbraní by chtěla stávající pušky nahradit. Twz spekuluje, že by se mohlo jednat o pušku M30-Tactical System využívající speciální munici .375 EnABELR – zkratka znamená výraz „Zkonstruováno společností Applied Ballistics pro extrémně dlouhé vzdálenosti“. O pušce a střelivu je dostupných jenom minimum informací, tedy kromě toho, že by munice měla poskytovat spolehlivý zásah na vzdálenost 2,5 kilometru.

Ukrajinský voják s upraveným kulometem DŠK

Antimateriálový kulomet z 85 let staré zbraně je raritou, která neměla vzniknout: když „na velikosti záleží“, uvedl ruský voják

Známé jsou ale požadavky na novou antimateriálovou pušku speciálních sil – měla by být maximálně 142,24 cm dlouhá a její hmotnost nesmí přesáhnout 9,98 kg. Své předchůdkyně by tak v parametrech překonala, protože M82 a Mk 15 mají délku 144,8 centimetrů a hmotnost 12,9, respektive 12,25 kg. S nižší hmotností a délkou spolu s delším dosahem by zbraň byla mnohem lepší už jenom z důvodu manipulovalo, byť se rozdíly nemusí zdát zásadní.

Puška Barrett M82

Jak nutné je podle vás nahradit slavnou pušku Barrett M82?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články