Nápad fotografa Barretta na odstřelovačskou pušku znamenal zavedení zcela nové kategorie zbraní

Umění odstřelovačů se rozvíjí již od dob americké války za nezávislost. Špičkově vycvičení odstřelovači s kvalitními zbraněmi mohou způsobit vážné škody.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Jestliže se na bojišti objeví dobře vycvičený a vybavený odstřelovač, může jediná zbraň výrazně ovlivnit průběh střetnutí. Jejich význam se ukázal v obou světových válkách i dalších konfliktech. Většina odstřelovačů používala zbraně ráže 7,62 milimetrů nebo velmi podobné. Změnil to až vývoj nové zbraně, na jehož základě vznikly takzvané velkorážné protimateriálové odstřelovačské pušky. Jde o model Barrett M82.

Fotograf se inspiroval slavným kulometem

Jejím otcem je Ronie Barrett, zakladatel společnosti Barrett Firearms Manufacturing. Původním povoláním byl fotograf a při své práci si na začátku 80. let všiml kulometu M2 Browning cal .50. Začal uvažovat, jaké by to bylo, kdyby existovala odstřelovačská puška, které by mohla využívat toto výkonné kulometné střelivo.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Kulomet M2

Jelikož odstřelovači většinou využívali do té doby jen ráži 7,62 milimetrů, účinný dostřel jejich odstřelovačských pušek končil na vzdálenosti maximálně jeden kilometr. Střely z těžkého kulometu 12,7 mm ale doletí mnohem dále. Spojil se s konstruktérem Bobem Mitchellem a po několika měsících vytvořili pušku používající náboje .50 BMG (12,7 mm). Vybavili ji systémem, který tlumil značný zpětný ráz. Tento systém byl později ještě vylepšen.

iZdroj fotografie: Greg Hubbard / Creative Commons / CC BY-SA

Nová puška dostala zásobník na 10 nábojů. Když ji nabídli k prodeji, objednávky se jen hrnuly. Zbraně si také všimla CIA, která v 80. letech posílala zbraně mudžahedínům bojujícím v Afghánistánu proti Sovětům, a proto jich několik dostala. Silný náboj nejen létal daleko, ale dokázal ničit i vozidla včetně těch lehce pancéřovaných.

První si je objednalo Švédsko

Vycvičený střelec dokáže s puškou Barrett M82 zasáhnout cíl i na vzdálenost 1 800 metrů. Musí ale počítat s gravitací, která dráhu střely zakřivuje dolů. Silný náboj může mít smrtící účinek do vzdálenosti až čtyř kilometrů, i když pravděpodobnost mířeného zásahu je na tuto vzdálenost v podstatě nulová.

Barrett měl štěstí, protože zbraň se stávala mezi odborníky stále známější. A když v roce 1989 přišla první armádní objednávka ze Švédska, o rok později si zbraně objednala i americká námořní pěchota.

iZdroj fotografie: Uživatel MathKnight / Creative Commons / CC BY

V současné době má pušky Barrett v různých verzích ve výzbroji svých ozbrojených sil asi 60 zemí včetně České republiky. Protimateriálové pušky začaly vyrábět i další země, například Rusko (Arma 2) nebo Čína. Puška Barrett byla nasazena v mnoha konfliktech od Iráku až po Afghánistán a potvrdila svoji vysokou účinnost. Bohužel i v rukou teroristů, když v 90. letech s ní teroristická IRA zabíjela britské vojáky.

Jakou odstřelovačskou pušku dneška považujete za nejlepší?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články