České armádní složky si osvojily nové dovednosti v oblasti násilných vstupů

Armádní jednotky České republiky absolvovaly nový výcvik, který byl speciálně zaměřen na násilné vniknutí do objektů všech typů.

i Zdroj fotografie: iStock.com
                   

Nový výcvik naučil českou armádu násilným vstupům do objektů různých konstrukčních typů. Jedná se především o vypáčení dveří, odstřelení zámku, vniknutí do budovy pomoci nálože a mnoho dalších způsobů. Tato metoda se nazývá breaching a je ideálním prostředkem v boji v zastavěných oblastech. 

Klíčová schopnost 

Na průběh výcviku dohlížel náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Aleš Opata. Ten se k celé věci vyjádřil následovně, „Je to jedna z klíčových schopností, nejen pro speciální síly a výsadkáře, ale průřezově pro všechny konvenční jednotky, protože je velký předpoklad boje v zastavěných oblastech. Základním bodem celého výcviku je tedy řádná příprava vojáků k osvojení umění násilného vniku do jakéhokoliv typu budovy. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle slov kapitána Jana Hanudeľa, který výcvik vedl, je tato schopnost velmi důležitá a v armádě ČR dlouhodobě chyběla. „Poprvé jsem breaching cvičil v roce 2014 v rámci specializovaného kurzu v USA. Obdobnou zkušenost mají další desítky vojáků ze zahraničního působení s koaličními partnery. Roky se tento výcvik nedařilo zavést do naší přípravy a až intenzita soudobých konfliktů v zastavěných oblastech potvrdila, že jeho zavedení nelze dále odkládat.“

iZdroj fotografie: istockphoto.com

Budoucnost tohoto výcviku v ČR 

Hlavním smyslem celého výcviku je naučit vojáky především konstruování, umisťování náloží a celkovou taktiku násilného vniknutí do budov. Je důležité se nebát, a především dodržovat bezpečnostní opatření. Výcvik je zaměřen na individualitu, takže vojáci budou schopni pracovat samostatně a nebudou odkázáni na pomoc zkušenějších kolegů.Zatím se výcviku zúčastnili vojáci 15. ženijního pluku Bechyně, 601. skupiny speciálních sil Prostějov a 43. výsadkového pluku Chrudim. Do budoucna se však plánují další podobné výcviky. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články