České armádní složky si osvojily nové dovednosti v oblasti násilných vstupů

Armádní jednotky České republiky absolvovaly nový výcvik, který byl speciálně zaměřen na násilné vniknutí do objektů všech typů.

i Zdroj fotografie: iStock.com
                   

Nový výcvik naučil českou armádu násilným vstupům do objektů různých konstrukčních typů. Jedná se především o vypáčení dveří, odstřelení zámku, vniknutí do budovy pomoci nálože a mnoho dalších způsobů. Tato metoda se nazývá breaching a je ideálním prostředkem v boji v zastavěných oblastech. 

Klíčová schopnost 

Na průběh výcviku dohlížel náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Aleš Opata. Ten se k celé věci vyjádřil následovně, „Je to jedna z klíčových schopností, nejen pro speciální síly a výsadkáře, ale průřezově pro všechny konvenční jednotky, protože je velký předpoklad boje v zastavěných oblastech. Základním bodem celého výcviku je tedy řádná příprava vojáků k osvojení umění násilného vniku do jakéhokoliv typu budovy. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle slov kapitána Jana Hanudeľa, který výcvik vedl, je tato schopnost velmi důležitá a v armádě ČR dlouhodobě chyběla. „Poprvé jsem breaching cvičil v roce 2014 v rámci specializovaného kurzu v USA. Obdobnou zkušenost mají další desítky vojáků ze zahraničního působení s koaličními partnery. Roky se tento výcvik nedařilo zavést do naší přípravy a až intenzita soudobých konfliktů v zastavěných oblastech potvrdila, že jeho zavedení nelze dále odkládat.“

iZdroj fotografie: istockphoto.com

Budoucnost tohoto výcviku v ČR 

Hlavním smyslem celého výcviku je naučit vojáky především konstruování, umisťování náloží a celkovou taktiku násilného vniknutí do budov. Je důležité se nebát, a především dodržovat bezpečnostní opatření. Výcvik je zaměřen na individualitu, takže vojáci budou schopni pracovat samostatně a nebudou odkázáni na pomoc zkušenějších kolegů.Zatím se výcviku zúčastnili vojáci 15. ženijního pluku Bechyně, 601. skupiny speciálních sil Prostějov a 43. výsadkového pluku Chrudim. Do budoucna se však plánují další podobné výcviky. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti