Československé a české zbraně, jejichž jména by si měl každý vlastenec zapamatovat a být na ně hrdý

Československo patřilo mezi země, které dokázaly vyrobit zbraně světové kvality a v některých ohledech dokonce diktovat trend. Česko se snaží na tradici úspěšně navázat.

i Zdroj fotografie: Adam Hauner / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když v roce 1918 vzniklo Československo, jako průmyslové srdce bývalého Rakousko-uherské monarchie zdědilo těžký průmysl včetně toho zbrojního. A kvalifikované konstruktéry s inovativními nápady. Tak se v dalších desetiletích až do dnešní doby na území dnešní České republiky zrodily a rodí zbraně, které mají neodmyslitelné místo ve světových armádních dějinách. Toto jsou ty asi nejznámější a nejlegendárnější.

Ručními zbraněmi je Česko proslulé

Československý a dnes český průmysl je znám především kvalitními ručními zbraněmi. Největší ikonou je nejspíše samonabíjecí pistole CZ 75. Navrhl ji konstruktér František Koutský a uvedena byla v roce 1975. Používá náboje 9 milimetrů Luger a vyznačuje se velkokapacitním zásobníkem a revolverovou spouští, čímž se zásadně liší od tehdejších zbraní. Bohužel byla z důvodu utajení patentována jen v Československu, a tak se z ní kvůli jejím kvalitám stala druhá nejkopírovanější pistole světa po legendárním Colt 1911.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Čeští vojáci s útočnou puškou Samopal vz. 58

Ze stejné firmy pochází i československé útočná puška Samopal vz. 58. Tvarově se velmi podobá sovětskému AK-47, ale společné s ním má jen střelivo 7,62 × 39 milimetrů. Pracuje na principu odebírání plynů z hlavně. Zbraň je známá svojí spolehlivostí a přesností. Byla ve velkém exportována hlavně do zemí, které byly spojenci SSSR, a stále je používána. Zůstává ve výzbroji Aktivních záloh Armády ČR. Několik tisíc kusů v současnosti využívají ukrajinské ozbrojené síly ve válce s Ruskem.

Dalším výrobkem firmy je moderní útoční puška CZ BREN 2 z roku 2015 využívající především střelivo 5,56 × 45 milimetrů, ale i jiné. Jde o hlavní pěchotní zbraň české armády a ve stejné funkci je nyní zaváděna i do armády maďarské. Pořídila si ji ale například i francouzská protiteroristická jednotka CIGN a další některé armádní a policejní speciální jednotky řady zemí. Vyzbrojeny jsou jí nejméně dva prapory ukrajinských ozbrojených sil tvořené hlavně bojovníky z cizích zemí bojující ve válce s Ruskem.

Konstruktéři obstáli i v těžších zbraních

Z těžších zbraní je světovou legendou třeba lehký kulomet vz. 26, který je dílem známého konstruktéra Václava Holka z Československé zbrojovky z roku 1926. Měl schránkový zásobník na 20 nebo 30 nábojů a využíval střelivo 7.92 × 57 milimetrů. Byl ve výzbroji Československa a několika desítek dalších zemích. Je přímým předchůdcem legendárního britského kulometu Bren, ale stal se vzorem třeba i pro japonský kulomet Typ 96 a další.

iZdroj fotografie: Jerry Gunner / Creative Commons / CC BY
L-39 Albatros

Z první republiky pochází i tank LT vz. 38. Na začátku druhé světové války patřil mezi kvalitní stroje, i když rychle zastaral třeba kvůli slabému dělu ráže 37 milimetrů a nedostatečnému pancéřování. Ale na začátku války stroj po obsazení Čech zařadil do výzbroje německý wehrmacht a tvořil velkou část tanků útočících na Polsko, Francii i SSSR. Ve výzbroji ho mělo Rumunsko, Švédsko či Peru. Na velmi kvalitním podvozku tanku byly později postaveny německé stíhače tanku Marder III a Hetzer.

Československo dokázalo produkovat i vojenská letadla a tím nejznámějším je nejspíše podzvukový proudový cvičný letoun L-39 Albatros. Do výzbroje byl zaveden v roce 1972. Vyrobeno bylo neuvěřitelných 2 900 kusů a koupilo ho několik desítek zemí světa. V mnoha letectvech je stále používán. Stroj může být vyzbrojen a může sloužit i jako lehký bojový letoun. Výrobce Aero Vodochody na jeho základě vyvinul nový L-39NG a již má několik objednávek ze světa.

Které další československé zbraně by si podle vás zasloužily označení legendární?

Zdroj: Autorský text Víta Lukáše

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti