Colt Walker byl doslova ruční kanon na černý prach. Jeho sílu překonalo až střelivo .357 Magnum

Zbraně Samuela Colta jsou doslova synonymem Divokého západu. Vyrobil jich celou řadu, ale jenom jediná z nich byla skutečnou pohromou pro cíl.

i Zdroj fotografie: Metropolitan Museum of Art / Creative Commons / CC0
                   

Když se ve 40. letech 19. století objevily v Texasu revolvery Samuela Colta, konkrétně Colt Paterson, vzbudila zbraň nadšení. Ovšem Samuel Hamilton Walker, člen Texas Rangers, chtěl něco mnohem silnějšího. Proto se sám vydal do New Yorku, aby se s Coltem setkal, a podělil se s ním o nápad na opravdu ultimátní zbraň. Slavného konstruktéra nápad zaujal a vznikl Colt Warker 1847.

Do revolveru se dávalo velké množství prachu

Oproti Patersonu na něm udělali několik změn. První bylo, že přidali do bubínku jednu komoru, takže vznikla šestiranná zbraň. Bylo třeba také značně zesílit konstrukci, protože do jedné komory se mělo dávat 60 gránů černého střelného prachu, což je zhruba 3,9 gramu. Do jiných revolverů se tehdy používala maximálně polovina tohoto množství. Velká byla i ráže zbraně, konkrétně se jednalo o kal. 44. Průměr hlavně byl 11,5 milimetru.

iZdroj fotografie: Metropolitan Museum of Art / Creative Commons / CC0
Colt Walker – bubínek

Byla i náležitě veliká. Na délku měřila 39 centimetrů, samotná hlaveň pak 23 centimetrů. Nenabité zbraň vážila dva kilogramy. To ale nebyl problém, Walker ji nechtěl nosit proklatě nízko u pasu, ale připevnit revolver k sedlu koně. Střela z této zbraně měla úsťovou rychlost až 410 metrů za sekundu. Byla tak silná, že ji překonalo až střelivo .357 Magnum v roce 1935.

Colt Walker (USA)

Zveřejnil(a) Tengiz Chxeidze dne Pondělí 15. července 2019

Vyroben byl jen limitovaný počet kusů

Colt vyrobil jen 1 100 kusů těchto zbraní. Tisícovka byla určena pro americkou armádu a 100 pro civilní prodej. Sám Walker měl dva tyto revolvery. Armáda je používala během americko-mexické války, ve které byl Walker v roce 1847 zabit. O Coltu Walker se mluvilo jako o ručním dělu. Třeba lékař John „Rip“ Ford se ze této války setkal s Mexičany zasaženými na vzdálenost 90 metrů. Podle něho měl revolver větší sílu, než tehdy používaná puška M1841 Mississippi.

*Big Iron Intensifies*


#colt #walker #coltwalker #guns #gunsdaily #gunsofinstagram #gunporn #blackpowder #revolver #shooting #rangeday #milsurp #milsurpguys #firearmphotography #firearms

Zveřejnil(a) M14 And Chill dne Úterý 25. září 2018

Tento model trpěl ale řadou problémů. Jedním byla jeho vysoká hmotnost. Tím nejvážnějším skutečnost, že se někdy roztrhla komora bubínku. Způsobovalo to nejen velké množství prachu, které Colt dokonce doporučoval snížit na 50 gránů. Často se vznítily i nečistoty kolem válce. Řešením bývalo utěsnit komory po nabití sádlem. Ze všech vyrobených revolverů se jich prý asi 300 vrátilo kvůli válci na opravy.

iZdroj fotografie: Michael E. Cumpston / Creative Commons / CC BY SA
Colt Paterson (nahoře), Walker (uprostřed) a Dragon

Protože zbraň trpěla mnoha neduhy, přišel Samuel Colt brzy s novým modelem nazvaným Colt Dragon. Ten měl stejnou ráži, ale byl o něco menší i kratší. U něho existují tři modelové řady a vyrobilo se jich desetitisíce kusů. Používány byly za občanské války. Originální Colt Walker je dnes velmi cenný, protože se jich dochovalo jen velmi málo. V roce 2008 byl jeden v aukci prodán za 920 tisíc dolarů (přes 20 milionů korun).

Jaký Colt z dob Divokého západu považujete za největší legendu?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“