Hlavní trumfy NATO aneb Desítka zbraní, kterých se Rusko oprávněně obává

Ve výzbroji zemí NATO je řada strojů a systémů, kterým se ruské zbraně jen stěží vyrovnají. Ve výzbroji je má i řada evropských zemí

i Zdroj fotografie: Marie-Lan Nguyen / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko se rádo chlubí supermoderními zbraněmi jakými jsou hypersonické zbraně, křižující střely nebo tanky. Faktem ale zůstává, že zbrojní výdaje Ruska jsou daleko za částkami, které do zbrojení dávají země NATO, hlavně USA. Aliance tak disponuje zbraněmi, kterým se Rusko do kvality ani počtu není schopné rovnat. Zde je desítka z nich.

F-35 Lightning II

Bojový letoun páté generace, který je určený jak pro vzdušné souboje, tak pro bombardovací akce. K dispozici jsou i verze s kolmým startem, které mohou operovat z letadlových a výsadkových lodí. V současné době bylo vyrobeno již přes 600 strojů. Nejsou určené jen k přímému boji, ale mají i řadu senzorů a možnost propojení s ostatními jednotkami. Pořizují si je i některé evropské země. Rusko má naproti tomu k dispozici jen několik letounů páté generace Su-57.

iZdroj fotografie: Tim Laurence / Creative Commons / OGL

Eurofighter Typhoon

Je evropský bojový letoun čtvrté generace. Ve výzbroji ho z evropských zemí NATO má Velká Británie, Německo, Španělsko a Itálie. Celkem u letectev operuje 570 těchto letadel. Jejich hlavním soupeřem je ruský Su-35S. Oba stroje mají podle odborníků podobné charakteristiky a jsou v podstatě vyrovnané. Země NATO jich mají ale asi pětkrát tolik než Rusko.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bombardéry

Strategické bombardéry v Severoatlantické alianci provozují USA. Mohou být vyzbrojené nejen konvenčními bombami a raketami, ale i jadernými pumami. Ve výzbroji mají Američané starý ale spolehlivý B-52, nadzvukový B-1 a stealth bombardér B-2. Několik letounů je umístěno na evropských základnách, kde pravidelně rotují.

i

P-8 Poseidon

K námořnímu a protiponorkovému boji upravený letoun Boeing 737-800. Je vybaven řadou nejmodernější senzorů, které umožňují odhalit nejen plavidla na hladině, ale i ponořené ponorky. Na ně dokáže účinně zaútočit torpédy, může být ale vyzbrojen i protilodními střelami AGM-84 Harpoon. Ve výzbroji ho kromě USA má Velká Británie a Norsko. Nakoupit se je chystají další státy jako Německo.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Fregaty

Evropské státy se dlouhodobě zaměřují na fregaty, které jsou vybavené k protiponorkovému boji. Tyto lodě patří k tomu nejlepšímu na světě. V jižní Evropě velmi kvalitními plavidly disponuji Itálie, Francie nebo Španělsko. Na severu pak Norsko, Dánsko, Německo a mnozí další. Některé z fregat ve výzbroji evropských států mají i účinné systémy na detekci a zničení raket. Obranu pobřeží spolu pravidelně trénují.

iZdroj fotografie: U.S. Navy

AH-64 Apache

Americký bojový vrtulník určený k boji s pozemními jednotkami. Jeho nejobávanější zbraň představuje až 16 raket AGM-114 Hellfire. Jde o laserově naváděnou střelu, která do vzdálenosti osmi kilometrů zničí různé cíle včetně tanků. Vrtulník je vybaven radarem a může operovat v noci. Má i 30 milimetrový rychlopalný kanon a může být vyzbrojen třeba protiletadlovými raketami. Jeho posádka je dobře chráněná, stroj není snadné sestřelit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Leopard 2

Německý tank, který má ve výzbroji řada zemí NATO. Byl vyvinut v době, kdy existovala obava z masivního útoku sovětských tanků do západní Evropy. Měl být schopen tento útok zastavit. Je vybaven účinným dělem a skvěle pancéřován. Během let byl pravidelně modernizován na vylepšené verze. Odborníci se shodují, že většinu ruských tanků je Leopard 2 schopen zničit dříve, než tyto stroje budou dostatečně blízko, aby pro něho představovaly hrozbu.

i

Letadlové lodě

Spojené státy mají ve výzbroji jedenáct letadlových lodí s jaderným pohonem. Na nejnovější třídě Gerald R. Ford může operovat kolem 75 letounů, například F-18 Super Hornet nebo námořní verze F-35. Letadlovou loď s jaderným pohonem má Francie, Velká Británie má dvě s konvenčním pohonem. Oproti tomu Rusko disponuje jen jedinou letadlovou lodí, která již několik let prochází opravami.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

MIM-104 Patriot

Protiletadlový a protiraketový systém vyvinutý v USA. V Evropě k jeho uživatelům patří třeba Německo, Polsko, Rumunsko či Řecko. Účinnost proti raketám Scud systém prokázal za války v Perském zálivu. Byl opakovaně modernizován a je vybaven účinnými detekčními systémy. Výrobce počítá s jeho dalším vývojem, aby se dokázal vypořádat s rychlejšími, hůře detekovatelnými a křižujícími cíli.

iZdroj fotografie: Uživatel Darkone / Creative Commons / CC BY-SA

Ponorky třídy Virginia

Americké útočné ponorky s jaderným pohonem. Ve službě jich je nyní 19 a na výstavbě dalších americké námořnictvo pracuje. Plavidlo je určené na boj s ponorkami, případně hladinovými loděmi nepřítele. K tomu je vybaveno vyspělým detekčním systémem, torpédy a protilodními střelami. Ponorky také mohou odpalovat střely Tomahawk a zaútočit na pozemní cíle. Jsou mimořádně tiché a je těžké je odhalit.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články