Evropští vojenští experti zkoumají potenciál elektromagnetických zbraní

Vojenští experti z 10 členských zemí Evropské obranné agentury (EDA), Norska a Švýcarska absolvovali řadu online workshopů, na nichž posuzovali potenciál vysokoenergetických elektromagnetických zbraní. Takové zbraně nevystřelují klasické projektily a při jejich využívání tak není třeba brát v potaz gravitaci či rychlost větru.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Obecně platí, že mohou existovat tři kategorie takových zbraní:

  • laser – elektromagnetické světelné paprsky
  • maser – elektromagnetické mikrovlnné záření
  • particle beam weapon – částicové svazky, například plasma

Dlouhodobá studie

Workshopy byly součástí dlouhodobé studie EDA na téma vysokoenergetických elektromagnetických zbraní. Studie byla zahájena v dubnu letošního roku a v říjnu 2021 má být zakončena obsáhlým referátem, který zmapuje stávající poznatky o zbraních a zbraňových systémech tohoto typu, identifikuje klíčové chybějící technologie, bez nichž nelze elektromagnetické zbraně bezpečně a masově využívat, a doporučí postupy k jejich implementaci v armádách členských států.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nové typy zbraní si proto vyžádají vypracování nových vojenských doktrín

Pro laickou veřejnost i pro většinu vojenských představitelů je téma studie obtížně uchopitelné, protože elektromagnetické zbraně mají jen málo společného s konvenčními zbraněmi, které byly nasazovány do válečných střetů posledních dekád. Nové typy zbraní si proto vyžádají vypracování nových vojenských doktrín, které budou schopny plně využít potenciál nové výzbroje, a zároveň minimalizovat případné nevýhody.

V další fázi studie by měla na výsledky proběhlých workshopů navázat série dalších podobných online sezení. Experti se shodují na tom, že online jednání jsou méně pohodlné a více náročné než osobní setkání, uvědomují si však, že za současné situace je mezinárodní cestování velmi nezodpovědné. Navzdory komplikacím a průtahům spojeným s koronavirem by měl být původní termín pro publikaci výsledků studie dodržen.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky