FN Five-seveN vyvolává zjitřené diskuse. Díky speciálnímu armádnímu střelivu dokáže překonat dnešní neprůstřelné vesty

Kevlarové vesty zajišťují bezpečnost mnoha policejních jednotek, ale i lidí v ohrožení. Zbraně, které by je překonaly, mohou být velikou hrozbou.

i Zdroj fotografie: Uživatel Bruxton / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Celá řada speciálních jednotek a policejních útvarů ve zhruba 40 zemích světa si během posledních let oblíbila jednu poloautomatickou pistoli. Je velmi lehká, do jejího zásobníku se vejde plných 20 nábojů, má malý zpětný ráz. A i když se policisté s touto pistolí setkají s někým, kdo má kevlarovou neprůstřelnou vestu, dokážou ho zneškodnit. Jde o pistoli FN Five-seveN.

Speciální střelivo pro PWD

Myšlenka na takovou pistoli se vlastně zrodila z jiného projektu. Na konci 80. let začalo NATO hledat střelivo pro zbraň typu PDW (personal defence weapon – osobní obranná zbraň), které by bylo silnější než klasický pistolový náboj 9 x 19 milimetrů. Jde o zbraně silnější než běžné pistole. Jednou z požadovaných schopností nového střeliva měl být průnik některými typy neprůstřelných vest. Měla také návazně vzniknout zbraň kategorie PDW, která by byla dostatečně lehká.

iZdroj fotografie: Uživatel Bobbfwed / Creative Commons / CC BY-SA
FN Five-seveN s civilními náboji s modrou špičkou, které nemohou prorazit vestu

Belgická společnost FN Herstal proto začala s vývojem nové osobní obranné zbraně P90 a nábojů 5,7 x 28, které by se do ní používaly. V roce 1993 byl původní náboj pozměněn a projektil o hmotnosti 2 gramy byl o něco kratší. Prachová náplň v náboji se tím zvětšila a zajišťovala mu velmi vysokou úsťovou rychlost, čím se zvýšila i přesnost a možnost prorazit kevlarové vesty.

Společnost FN začala ale i s vývojem pistole, která by mohla toto nové střelivo používat. Výsledkem byla pistole nazvaná FN Five-seveN. Poprvé začala být používána v roce 2000, kdy si první kusy objednala kyperská národní garda. Zbraň byla původně určena jen pro armádní a policejní jednotky, ale v roce 2004 vznikla i verze pro civilní použití.

Přesná a neobyčejně lehká

Na pistoli je unikátních hned několik věcí. První je střelivo, které jí díky vysoké úsťové rychlosti po výstřelu dodává velmi velkou přesnost. Druhá je hmotnost, která s plným 20ranným zásobníkem činí jen 744 gramů. Pro představu, plně nabitá legendární česká pistole CZ-75 má 1 300 gramů. Nízké hmotnosti pistole FN Five-seveN bylo dosaženo použitím mnoha plastů na zhotovení méně namáhaných částí zbraně, i když hlavní části jsou samozřejmě kovové.

Pistole je dlouhá 208 milimetrů, o dva milimetry více než CZ-75. Je jednočinná a vyznačuje se i mimořádně malým zpětným rázem, což ji činí komfortní při používání. Snadno ji mohou ovládat i leváci, pojistka je na obou stranách a ovládání vysouvání zásobníku lze jednoduše otočit. Trochu neobvyklý tvar má rukojeť, protože střelivo je delší než běžné pistolové náboje, ale úchop je i tak velmi příjemný.

iZdroj fotografie: Uživatel ROG5728 / Creative Commons / CC BY-SA
Střelba z FN Five-seveN má velký záblesk

Prodej této pistole i pro civilní sféru vyvolal mnoho kontroverzních názorů. Opět se objevili hlasití odpůrci, kteří namítali, že ji mohou využívat zločinci v boji s policisty, jimž pak neprůstřelné vesty nebudou k ochraně stačit. Nicméně právě proto je střelivo, které vlastností prostřelit neprůstřelnou vestu disponuje, dostupné jen ozbrojeným složkám. A znovu se potvrdilo staré pravidlo, jež odpůrci zbraní v rukou civilních osob tak neradi slyší.

Totiž že nejnespolehlivější na jakékoli střelné zbrani je člověk, který mačká její spoušť. V několika případech opravdu byla tato nová zbraň k zločinu použita, ale ukázalo se, že jde o pouhé výjimky a do rukou zločinců se podle vyšetřování s největší pravděpodobností dostala ilegální cestou z armádních složek, nikoli nákupem v civilním obchodě se zbraněmi. A tomu žádné restrikce při prodeji zbraní civilním osobám nemohou nikdy zabránit.

Jak moc nebezpečná je podle vás FN Five-seveN na civilním trhu?

Zdroj: Range365

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články