Ikonické zbraně amerických vojsk ve Vietnamu, při kterých se zatají dech

Stejně, jako během jiných konfliktů i během Vietnamské války spatřila světlo světa celá řada dnes již legendárních zbraní, které najdeme ve výzbroji světových armád do dnes.

i Zdroj fotografie: Signal corps photographer / US Federal Government / Public domain
                   

Vietnamská válka je jedním z nejznámějších konfliktů 20. století. Téměř dvě desetiletí trvající konflikt navždy změnil americkou společnost a svůj odraz promítl do světové politiky, hudby i filmu. Ikonickými se pro éru Vietnamské války nestali jen hippies, rocková hudba a sociální nepokoje, ale i mnoho zbraní, které se během války na obou stranách objevily. Právě v tomto konfliktu se některé ze stálic moderního bojiště dočkaly prvního masivního nasazení.

iZdroj fotografie: Noah Wulf/ Creative Commons/ CC-BY-SA 4.0

Zbraně americké armády

Do konfliktu, který původně vzplanul mezi Jižním a Severním Vietnamem se brzy zapojily i Spojené státy americké. USA nehodlaly dopustit další šíření komunismu a na podporu Jižního Vietnamu vyslaly značné síly. Celkem v průběhu konfliktu sloužilo ve Vietnamu více než 2,5 milionu Američanů, z nichž zhruba 50 tisíc našlo ve vietnamské džungli svou smrt. O tom, že národ kovbojů přišel do bitvy náležitě ozbrojen nemusí být pochyb.

Puška M14

Američané vstupovali do bojů ve Vietnamu s arsenálem, který mnohdy tvořily zbraně nasazené ještě před 2. světovou válkou. Prvním pokusem o plošné nahrazení druhoválečných zbraní byla právě puška M14. Zbraň na první pohled zůstávala designově ve starých časech.  Robustní dřevěné tělo připomínalo starší model – pušku M1, která byla běžnou výbavou amerických pěšáků za světové války a v Koreji.

iZdroj fotografie: Department of Defense – Deparment of Navy/ Public domain

Puška M14 používala silný náboj ráže 7,62mm NATO a neměla tak problém vyřadit protivníka z boje. Ideální ovšem nebyla její váha a rozměry. Dlouhá a dřevěná konstrukce těla zbraně se nehodila pro boj ve vlhké džungli, kde hustá vegetace znepříjemňovala pohyb. I přes uvedené nevýhody byla M14 v první polovině konfliktu často používanou zbraní.

Útočná puška M16

Když se řekne americká armáda ve Vietnamu většině lidí se vybaví obraz vojáka ozbrojeného právě touto puškou. Spojení Vietnamské války a M16 je zcela správné, protože právě zde si tato, dnes již legendární, zbraň odbyla svou premiéru. Útočná puška M16 představovala odpověď amerického průmyslu na sovětské AK47, které se stalo oblíbenou a velice efektivní zbraní amerických protivníků. Sovětská puška totiž stávající americké zbraně M1 Garand a M14 v podmínkách guerillové války o úroveň překonávala.  

iZdroj fotografie: Tech. Sgt. Ken Hammond / Public domain

Na rozdíl od starších pušek M14, byla M16 konstruována v ráži 5.56 mm a americký voják tak mohl díky nižší váze náboje nést více munice. Oproti starším zbraním přinesla nová zbraň i lepší ergonomii. Vynikajících výsledků zbraň dosahovala i v testech přesnosti. Nutno ovšem dodat, že M16 zpočátku provázela řada problémů se zasekáváním, které vyřešily až její pozdější modifikace.

Útočná puška M16 se i přes své nedostatky stala rozšířenou zbraní a našla si cestu do mnoha světových armád, ve kterých slouží dodnes. Pro spojence USA se stala M16 stejnou klasikou, jako AK47 pro partnery Sovětského svazu.

Kulomet M60

Pokud M16 představovala typickou pušku amerického vojáka, pak M60 zaujímá toto výsadní postavení mezi kulomety. Mohutná zbraň ráže 7,62x51mm sloužila, jako ideální nástroj  pro podporu amerických pěšáků. Vzhledem k váze a rozměrům ji přenášelo a obsluhovalo trojčlenné družstvo.

iZdroj fotografie: Robert L. Drieslein Collection (COLL/5643) at the Archives Branch/ Marine Corps History Division/ Public domain

Použití našla M60 i coby palubní zbraň bočních střelců amerických vrtulníků – v takovém případě ji obsluhoval jen jeden muž. Stejně jako v případě M16 i pro kulomet M60 znamenala Vietnamská válka pouze zahřívací kolo. Přestože jde o téměř 70 let starou koncepci je M60 i v 21. století hojně využívanou zbraní.

Granátomet M79

Americké ozbrojené síly se v průběhu války snažily zvýšit palebnou sílu pěších jednotek. Do výzbroje byl proto zaveden granátomet M79. Jednalo se o poměrně těžký kus vybavení a voják, který obsluhoval granátomet M79 byl většinou vybaven již jen ruční palnou zbraní – ve většině případů pistolí Colt 1911.

iZdroj fotografie: User BrokenSphere/ Creative Commons/ CC-BY-SA 3.0

Granátomet M79 byl typickou „zadovkou“, projektil se tedy umísťoval do zadní části zbraně nikoliv do hlavně, podobně jako tomu je u loveckých brokovnic. Šikovný střelec dokázal z M79 vypálit i 5 – 6x za minutu. Zbraň byla stavěna na granáty 40x46mm a její účinný dostřel byl v případě plošných cílů až 400m. Celkem bylo vyrobeno cca 350 000 kusů.

Později byl nahrazován podvěsnými granátomety, díky kterým nemusel voják volit mezi granátometem a puškou, ale zůstaly mu obě možnosti. M79 se dočkal dokonce i služby ve Válce v Afghánistánu, kdy jej používala mj. americká a australská armáda.

Pistole M1911

Vietnamská válka se nesla ve znamení modernizaci dosavadního amerického arsenalu, přesto se však našla jedna zbraň, která s americkými vojáky do války vstoupila i odešla. Jedná se o legendární pistoli M1911. Stejně jako v Koreji a 2. světové válce, i ve Vietnamu byla M1911 věrným společníkem na opasku amerických bojovníků. Léty prověřená konstrukce neselhala ani v krutém prostředí tropického Vietnamu.

iZdroj fotografie: Mitch Barrie/ Creative Commons/ CC-BY SA 2.0

Pistole M1911 používá náboj ráže .45 a byla vždy oblíbena zejména pro svou všestrannost a spolehlivost.  M1911 zůstala standardní ruční zbraní amerických ozbrojených sil až do 80. let 20. století, kdy jej nahradila pistole Beretta. Dlužno podotknout, že přezbrojení nebylo řadovými vojáky přijato s nadšením, a prověřená M1911 zůstala oblíbenou volbou mnoha střelců z řad ozbrojených složek i civilistů.

iZdroj fotografie: Donn A. Starry / Department of the Army / Public domain

Američané samozřejmě používali mnohé další ruční zbraně, ale slávu výše zmíněných se žádné překonat nepodařilo.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články