Co se stane, když 20mm protitanková puška s wolframovou municí zasáhne pancéřové plechy? Záběry, které vás šokují

Protitankové střely se využívaly především v první a druhé světové válce, kdy ještě tanky neměly tak silné pancéřování. Tato zbraň však hrabě prostřelila několik ocelových plechů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době již nejsou protitankové pušky příliš rozšířené. Způsobuje to fakt, že spousta tanků je vybavena tak dokonalým pancéřováním, že vydrží i výstřel z tanku. S protitankovou střelou by tedy nejmodernější tanky nejspíše neměly vůbec žádný problém. Tyto zbraně však našly využití v dřívějších konfliktech, kdy nebyl pancíř tak odolný, a protitankové střely byly velmi účinné. Mohl je totiž ovládat pouze jeden voják, který s trochou štěstí zneškodnil nepřátelský tank.

Protitankové pušky našly největší využití v první a druhé světové válce

Protitankové pušky měly největší účinnost v první a druhé světové válce. Tanky z této doby totiž neměly tak dokonale vymyšlené pancéřování, aby spolehlivě zastavily tyto střely. I ty lepší a obrněnější tanky z druhé světové války měly některá slabá místa, kterých se dalo s trochou šikovnosti a protitankové zbraně využít. Jeden voják tak byl schopen zneškodnit a zastavit tank i s posádkou.

iZdroj fotografie: Uživatel MKFI / Creative Commons / Public Domain

Test YouTube kanálu FullMag přinesl zajímavé výsledky

YouTube kanál FullMag otestoval, jak si poradí jedna z nejsilnějších protitankových zbraní s ocelovými plechy o průměru 35,5 mm. Muž obsluhující tuto 20mm protitankovou pušku s původní wolframovou municí vleže zahájil střelbu na vybraný cíl. Po výstřelu bylo okamžitě jasné, proč byla tato zbraň velmi nebezpečná nejen pro tank, ale i pro jeho posádku.

iZdroj fotografie: V. Hollming / Creative Commons / Public Domain

Náboj hravě prostřelil několik ocelových plátů

Po výstřelu se kulatý náboj o průměru 20mm zastavil až po prostřelení několika prvních ocelových desek. V boji by byly rozpálené úlomky kovu vzniklé při průstřelu pro posádku s největší pravděpodobností smrtelné. Spojenci na tyto zbraně vsadili hned při několika klíčových bitvách, při nichž jim zachránily krk. Jednalo se například o bitvu u Stalingradu, kde četa sovětských vojsk odkládala nacistické obléhání na dva měsíce právě díky protitankovým puškám.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti