Plasty z velké části ovlivnily vzhled a vlastnosti současné vojenské techniky a zbraní. Co všechno se bez nich neobejde?

Plasty v některých ohledech válečné produkce spolehlivě nahradily kov. I v dnešní době jsou velmi využívaným materiálem, zejména díky jejich hmotnosti.

i Zdroj fotografie: Gerry Metzler / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedním z nejstarších a nejpoužívanějších materiálů pro výrobu armádní techniky jsou kovy. Začaly se používat především pro jejich dlouhou životnost a pevnost. Postupem času se však ukázalo, že určité kovové součásti jsou příliš těžké, a mohli by být z lehčího materiálu. V 19. století se tak začaly ve větší míře využívat plasty, které měly za následek odlehčení některého vybavení. Vojáci tak byli více mobilní a nemuseli zbytečně tahat těžkou kovovou výzbroj.

Odlehčení zbraní pomocí plastů

Rakouská armáda začala odlehčovat pistoli prostřednictvím výrobce zbraní Glock. Nově se značná část vyráběla přímo z plastu. Tento krok nejen odlehčil samotné zbraně, ale také výrazně šetřil náklady na jejich výrobu, což bylo během války nesmírně důležité. Testovaný model s použitím plastu nesl název Glock 17 a byl předán do armády na testy. Z kovu byla vyrobena pouze hlaveň a spona, a zbytek byl z plastu. Po měsíčním testování armáda s úžasem tuto zbraň schválila a Glock získal obratem tisíce zakázek na nové modely zbraně.

iZdroj fotografie: Askild Antonsen / Creative Commons / CC BY

Plasty poskytují lepší utajení

Použití plastů se následně začalo rozšiřovat i do jiných vojenských produktů. Výhodou bylo také to, že plast na rozdíl od kovu nezanechává elektromagnetické echo, takže není tak snadno odhalitelný nepřítelem. Následně se svých plastových dílů dočkala i letadla, lodě nebo vrtulníky, u kterých tento materiál způsoboval radarovou detekci.

Dlouhá životnost plastů

V dnešní době disponují armády tím nejlepším možným vybavením, jako například bezpilotní vojenskou technikou. Ta je díky své konstrukci a technologii vyrobena tak, aby byla jen stěží odhalitelná nepřátelskými radary. Za tím vším stojí plast, který má v těchto ohledech proti kovu mnoho výhod. Při jejich použití se snižují náklady na výrobu a především také hmotnost, která hraje v tomto ohledu velkou roli. Dají se také mnohem lépe a levněji přepravit na požadovaná místa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Využití v taktickém vybavení

Plasty se ve velké míře využívají na výrobu taktického vybavení v armádě. Jejich velkou výhodu představuje odolnost, velká životnost a někdy i fakt, že nevedou elektrický proud. Plasty v tomto ohledu převálcovaly i ideální materiál kevlar, který se používal dříve. Hodně využívaná je kombinace oxidu křemičitého spolu s plastem.

Znáte nějaké vojenské vybavení vyrobené z plastu?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články