I slabý 10kW laser H4 by mohl vyřadit z provozu dokonce i nepřátelskou loď, je přitom tak malý, že se vejde na auto

Zbrojní budoucnost nejspíše patří v mnoha směrech laserům, vedle dronů by ale mohly ničit také střely, vozidla, nebo dokonce plavidla. A to i ty méně výkonné.

Laser Raytheon H4 o výkonu 10 kW umístěný na korbě pick-upu i Zdroj fotografie: Raytheon
                   

Laserové zbraně jsou systémy se zářnou budoucností, protože mohou být odpovědí na stále větší nebezpečí, jaké představují jak drony vojenské, tak civilní na vojenské upravené. Experti soudí, že by měly zvládat i hypersonické zbraně, a vedle toho je lze využít i k mnoha jiným účelům. Jedním z funkčních laserů, který se může brzy stát standardní výzbrojí, je i systém americké společnosti Raytheon označovaný jako H4.

Zbraň lze umístit na obyčejný pick-up

Laser H4 není žádnou velikou zbraní a jeho výkon je 10 kilowatt, což sice není moc, ale na druhou stranu je díky tomu poměrně malý a vejde i na korbu obyčejného pick-upu. Jeho přesné specifikace zatím nejsou známy, ale podle všeho jde o nástavbu umístitelnou na různé druhy vozidel. Součástí systému budou pravděpodobně i baterie k zajištění dostatečné energie. Na kolik ran vystačí a jakou budou mít účinnost, je však zatím neznámé.

Laser H4 umístěný na jedoucím pick-upu iZdroj fotografie: Raytheon
Laser H4 umístěný na jedoucím pick-upu

Laser již prošel zatěžkávacími zkouškami na střelnici White Sands v Novém Mexiku, a údajně své schopnosti prokázal dle očekávání. Vypořádat se musel s různými úkoly, a to včetně eliminace roje dronů. Laserové zbraně jsou na tyto typy útoků vhodné, protože mohou proti cílům pálit opakovaně; tedy mají-li dostatek energie. Jedna rána z nich pak stojí mnohem méně než např. protiletadlová střela, případně velké množství munice do protiletadlových děl.

Laser H4 má využití také na moři

Experti předpokládají, že by měl podobný systém mnohem více využití; nasazovat by ho nemusely jenom pozemní jednotky, namontovat ho nejspíše půjde i na plavidla. Mohl by tak sloužit k ničení nepřátelských plavidel, i když ne tím, že by je potopil – laserový paprsek by mohl vyřadit některé technologie na palubě nepřátelské lodě, případně by mohl být zaměřen na její munici, a tu nechat vybuchnout. Je ale otázkou, jaký má dosah.

Lasery HELWS umějí eliminovat hrozbu dronů. Na jedno nabití jich mohou sundat z oblohy desítky, když spolupracují s NASAMS

Spíše než útok by však nejspíše byla úkolem systému ochrana vojenských jednotek na zemi, s nimiž by mohl postupovat díky svým malým rozměrům. Zasahovat by dokázal proti dronům, ale například i řízeným střelám a vozidlům. Podle analýz by také mohla přítomnost takové zbraně v nějakém místě odradit potenciálního nepřítele od toho, aby se pokoušel prorazit, protože by jeho útok neměl šanci na úspěch.

Kdy asi budu vojáci běžně vyzbrojeni lasery?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články