Lasery v armádě mají pomoci účinně bojovat proti dronům. Jde o zbraně budoucnosti?

S přibývajícími pokroky v letecké technice musela nutně přijít reakce v podobě vylepšení zbraní, které s ní mohou účinně bojovat.

i Zdroj fotografie: Vitaly V Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vzhledem k pokroku, který zažívá letecká i pozemní technika, není žádným překvapením, že se začaly zdokonalovat zbraně, které armádám pomohou v účinné obraně. Lasery dokáží zacílit a sestřelit nepřátelské drony, lodě, nebo vozidla na značnou vzdálenost a spotřebují pro to minimum paliva. Stávají se tak zajímavou a žádoucí zbraní, která si pomalu, ale jistě, razí cestu k aktivnímu nasazení.

Lasery jsou zbraně budoucnosti

První pokusy s laserovými zbraněmi jsou jistě staršího data, ovšem informace o prvním velkém testování prolétla médii v roce 2020. Americké námořnictvo využilo laser k sestřelení dronu. Testy byly prováděny v bezpečném prostoru (na vlnách oceánu) a dopadly excelentně. Touto akcí se odstartoval začátek vlny aktivního používání laserů pro sestřelování velkých cílů armádami v praxi.

iZdroj fotografie: Vitaly V Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský laserový systém 1K17 Szhatie

Lasery se tak stávají zbraněmi budoucnosti. Oproti „klasickým“ technologiím, jako jsou rakety a různé druhy střel, má laser tu výhodu, že je relativně malý a s technologickým pokrokem má potenciál stávat se čím dál menším a výkonnějším. K jeho provozu stačí poměrně málo paliva a náhradní díly také nezaberou příliš místa – oproti „klasickým“ technologiím je jeho provoz tedy výrazně levnější.

Rychlost je rozhodující

Ovšem v současné chvíli není možné je instalovat na vozidla společně s výkonnými systémy kvůli limitovanému maximálnímu přísunu energie, který jsou vozidla schopná zajistit. Výhody laseru ovšem tuto nevýhodu přebijí. V případě laserů není třeba řešit gravitaci, nebo směr větru, lasery totiž poskytují okamžitý zásah na cíl, ke kterému jim stačí pouze avizované dostatečné množství energie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Drony se pravděpodobně stanou hlavním cílem vyvíjených laserů

Právě ona rychlost zásahu definuje lasery jako nejschopnější zbraně budoucnosti, které dokáží zajistit efektivní ochranu před vzdušnými hrozbami (kupříkladu proti Islámskému státu, který vybavil komerční drony výbušninami a s nimi následně útočil na nepřátele). Lasery jsou i v současné chvíli rychlejší než konvenční zbraně a dokáží zneškodnit i rychle se pohybující vzdušné cíle – jak drony, tak střely. Vývoj laserů postupuje v rychlém tempu. Nejaktivněji se vývojem zabývají Čína, Rusko a USA.

iZdroj fotografie: AV ČR / Creative Commons / CC BY-SA
Jódový laserový systém ASTERIX se nachází v Akademii věd České republiky a je jedním ze tří největších laserů v Evropě

Rusko má pracovat na vývoji laseru, který zničí družice na oběžné dráze Země. USA má v současné chvíli zase vyvíjet ultrakrátký pulzní laser, který má být až 3x výkonnější než ty současné. Americká armáda měla také požádat o začlenění laserové technologie do používaných obranných systémů – k těmto účelům se vyvinul tzv. De M-SHORAD laserový systém, který ničí, neutralizuje a odráží hrozby v nízké nadmořské výšce.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články