„Malý velký“ problém pro americké tanky M1 Abrams: doslova roztříštit je může koule rychlá Mach 4, ale zatím pouze teoreticky

V Číně došli k závěrům, že rychle letící těžké kouli nedokáže odolat žádný ze současných tanků. A to přesto, že by až do vnitřku nepronikla.

Hlaveň tanku M1 Abrams v níž se používá munice M829 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Zbraní schopných zničit tanky existuje značné množství, a konstruktéři tanků se tomu zároveň snaží zabránit. Často se proto může stát, že ani silná protitankové střela obrněnec nezastaví. Studie z Číny ovšem představuje metodu, jíž by teoreticky neměl odolat žádný tank na planetě, a tedy ani velmi odolný americký M1 Abrams. Jejím problémem nicméně je, že nijak nepopisuje metodu, jak takový způsob uvést do praxe.

Koule letící 4krát rychleji než zvuk

Čínští vědci měli provést testy zbraní s kinetickou energií schopných znehybnit tanky jedinou ranou. EurasianTimes uvádí, že nakonec došli k závěru, že by takový účinek měla mít asi 20 kg těžká pevná koule pohybující se 4násobnou rychlostí zvuku. Sice konkrétně nejmenovali tank, s nímž by se tato koule dokázala vypořádat, ale vzhledem k udávané hmotnosti obrněnce 40 až 60 tun by se pravděpodobně jednalo o tanky západních konstrukcí, i když ArmyRecognition uvádí, že M1A2 Abrams je těžký dokonce 63 tun.

Railgun dokáže projektily urychlit, ale je veliký iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Railgun dokáže projektily urychlit, ale je veliký

Zpráva může znít varovně, ale na druhou stranu se žádné zdroje nezmiňují o tom, jak by chtěli Číňané v praxi rychlost Mach 4 kouli udělit: 20 kg těžká ocelová koule by měla velikost zhruba nějakého míče, a energie potřebná k jejímu zrychlení by byla značná. Třeba rychlost Mach 5 může projektilu udělit railgun, uvádí Wikipedia, ovšem energetické požadavky jsou tak vysoké, že se s nimi počítá zejména na lodích. Otázkou tedy je, jak by zařízení s takovou energií mohlo stanout třeba na obrněném transportéru a podobném vozidle.

Američané podobný projekt zastavili

Projekt vysokorychlostních kinetických projektilů prováděl i americký Lockheed Martin, ale program byl nakonec zrušen. Defense-Update uvádí, že se mělo jednat o 1,5 metru dlouhou střelu o hmotnosti 45 kilogramů, a k proražení pancíře měla sloužit dlouhá tyč, zatímco se střela měla pohybovat rychlostí až Mach 6,5. Fakt, že byl projekt zrušen, napovídá tomu, že se konstruktéři dostali do nějakých problémů a nebyli schopni je uspokojivě zvládnout.

Tank M1 Abrams s reaktivním pancéřováním ARAT-1

„Neprůbojné“ americké tanky M1 Abrams se ukázaly jako zranitelné. V rekci vzniklo hned dvojí reaktivní pancéřování

Kdyby se problém podařilo v budoucnu vyřešit, představovaly by takové zbraně pro tanky vážnou hrozbu. Čínská studie přitom dospěla k zajímavému výsledku, že by rychlá koule do tanku sice ani neprorazila, ale energie nárazu by měla destruktivní účinky na vnitřní vybavení, uvádí TheDefensePost. Mohla by tedy přerušit spojení počítače řízení palby s věží, potrhat kabeláž nebo zásadně ovlivnit stabilizátor děla, což by vedlo ke zneschopnění tanku.

Jak může superrychlý projektil zničit tank

Jak reálné jsou takové vysokorychlostní zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články