MBDA Enforcer: pěchotní raketový systém z Francie

Když v nedávné minulosti vypsala německá armáda výběrové řízení na nové odpalovací zařízení raket pro své pěší divize, lidé se zákulisními informacemi měli jasno. Tendr vyhraje francouzská zbrojovka MBDA a její systém Enforcer.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Nejen proto, že se jedná o zbraň vyrobenou v Evropské unii, jde o špičkový produkt v dané kategorii. Německo nakonec Enforcer skutečně zakoupilo.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dostřel může být až dva kilometry

Lehký a snadno přenosný

Enforcer, jehož vývoj začal v roce 2014, je díky využití nejmodernějších materiálů a slitin velmi lehký. Oproti konkurenčním výrobkům je také snadno přenosný a skladný. Cílem je, aby zbraň i se dvěma či třemi raketami mohl přenášet a obsluhovat jeden voják. Výrobce kromě toho věnoval odpovídající pozornost jeho přesnosti. Základní charakteristiky systému Enforcer jsou:

  • Váha odpalovacího zařízení se zaměřovačem a s raketou: 9 kg
  • Váha samotné rakety: 7 kg
  • Dostřel: až 2 000 m
  • Typ raket: země-země, země-vzduch (nízko letící cíle)

Samonaváděcí rakety

Rakety pro Enforcer jsou samonaváděcí s funkcí LOBL, která umožňuje najít a zapamatovat si cíl ještě před odpálením rakety. Díky schopnosti vybouchnout ve vzduchu jsou rakety účinné i proti ukrytým cílům, například proti pěchotě v zákopech. Samozřejmostí je pak noční mód, který umožňuje využívat celý systém standardním způsobem ve tmě nebo za snížené viditelnosti. Naváděcí systém rakety je naprogramovaný tak, aby ji za všech okolností dovedl do středu zaměřeného cíle.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Efektivní zbraň se samonaváděcí funkcí

Vhodný pro boj ve městech i obtížném terénu

Enforcer také reaguje na skutečnost, že moderní válka se často mění v souboj profesionálních jednotek s guerillovými bojůvkami ve městech či jiném členitém a nepřehledném terénu. Enforcer je proto možné používat i v uzavřených prostorách a navigační systém si umí poradit například s bitvou vedenou v ulicích o standardní šířce. Podle výrobce je Enforcer úspěšně testován v podmínkách, které odpovídají bojovým zónám v Afghánistánu, Iráku a na Mali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“