Měli bychom se bát? Rusko má velké plány na modernizaci ozbrojených sil. Klíčovou otázkou je, jaké zvolí nakonec tanky

Podobně jako Írán, i Rusko se zabývá otázkou modernizace svých ozbrojených sil. V současné chvíli jsou v jeho hledáčku zejména tanky, které prochází mnohými vylepšeními.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Koncem roku 2020 se očekávalo, že ruská armáda rozšíří arzenál svých tanků. A sice o tank T-90M, který slibuje významný pokrok ve vybavení oproti stávajícím tankům, kterými ruská armáda disponuje. Nosnými prvky jsou vylepšená spolehlivost, odolnost, palebná síla a povědomí o situaci. Část z těchto nově nabytých vlastností jsou vylepšeny integrací pokročilých technologií z tanku nové generace T-14 Armata.

T-90 jsou pro ruskou armádu stěžejní

Rusko plánuje nasadit do boje tanky T-14 co nejdříve, přičemž mají tvořit jádro pozemní techniky. Ovšem tento model je vyráběný jen v malé míře. Jedná se sice o jeden ze tří používaných tanků 4. generace zkonstruovaných na platformě připravené na přímý boj (T-14, Jihokorejský K2 a Japonský Type 10), ale není pravděpodobné, že se budou vyrábět ve větším měřítku před rokem 2025. Jejich podoba je totiž neustále upravována a vylepšována. Tanky T-90 tak v blízké budoucnosti nadále zůstávají páteří ruských ozbrojených jednotek.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud mluvíme o řadě T-90, je důležité neplést si modely T-90MS a T-90M. Ten první je totiž starší (a zastaralý) – má mnohem méně sofistikovaných funkcí a je určený k vývozu. T-90M je naproti tomu druhým nejlepším tankem, kterým Rusko disponuje – prvním je tank T-14. Na pomyslnou stříbrnou příčku se dostal díky svým schopnostem a propracovanosti. Je také mnohem levnější než těžší T-14, a co více, je daleko levnější na provoz a údržbu.

Velká modernizace ruských ozbrojených sil

Asi nejdůležitějším vylepšením T-90M je integrace děla z tanku T-14 Armata a systém řízení palby Kalina, které umožňují použití široké škály specializované munice vyvinuté pro stroje 4. generace. T-90M rovněž integruje podobnou komunikační a velitelskou sadu a digitální komunikační systémy jako T-14, což zlepšuje situační povědomí a zároveň umožňuje rozvíjet strategii NCW (Network-Centric Warfare). Tank je méně ozbrojen, ale zase je výrazně odolnější.

iZdroj fotografie: Unsplash

Začlenění T-90M do arzenálu pozemní techniky ozbrojených sil je ale pouze malá část plánu Ruska na modernizaci jeho ozbrojených jednotek. Ta zahrnuje i nasazení T-14 Armata, nebo vylepšení starších tanků T-72 a T80, a to pomocí nových nabíjecích automatů, nebo ERA (dynamické pancéřování), a to typy Relikt, nebo Kontakt-5. Ruské záložní jednotky také modernizují tanky T-63M a MV, aby byly alespoň částečně životaschopné v boji proti moderním strojům.

Zdroj: Military Watch Magazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články