Budoucnost pěchoty leží v exoskeletech: Ruská vojenská souprava Ratnik-3 připomíná uniformu Robocopa

Díky titanovému exoskeletu a adaptivní kamufláži zvyšuje vojenská souprava Ratnik-3 schopnosti vojáků pro přežití v boji. Bez ní se pěchota v budoucnu neobejde.

i Zdroj fotografie: Amit Kashyap / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Je tomu již pár let, co ruská společnost TsNIITochMash představila novou bojovou výstroj ruských ozbrojených sil, jež dostala označení Ratnik. Nejnovější verze nese označení Ratnik-3, přičemž právě odhalení tohoto moderního konceptu na sebe strhlo pozornost světových médií. Nejmodernější model ruské výzbroje má údajně zahrnovat boty se senzory výbušnin, titanový exoskelet i adaptabilní maskovací uniformu. Bizarně vzhlížející výstroj připomíná uniformu Robocopa či imperiálních Stormtrooperů ze sci-fi ságy Star Wars.  

Ucelený systém výstroje i výzbroje vojáka

Navzdory skutečnosti, že o nové zbroji nejsou k dispozici téměř žádné detailní informace, byl Ratnik-3 vystaven na vojenské expozici Army 2016. Jeho vylepšená verze pak i na Army 2021. U stánků ruských společností byla k vidění figurína oděná ve speciálně upravené soupravě pancířů z kompozitních desek, které připomínaly hadí šupiny, titanovém exoskeletu silově podporující dolní polovinu těla a v přilbě s integrovanými monitory zobrazujícími údaje i na průhledovém displeji.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Na figuríně představený exoskelet se skládal podle popisky z pěti integrovaných systémů zahrnujících podporu života, velení a komunikaci, nasazení v boji, ochranu a subsystémy ovládající úsporu energie. Podle tam zveřejněných údajů má komplet exoskeletu Ratnik-3 celkem 59 součástí.

Patří mezi ně například neprůstřelná vesta, ochranná helma, headset s aktivní ochranou, ochranné brýle, průzkumná čidla a související zařízení i další části. Zbraně tvoří bojový nůž, granátomet, útočné a odstřelovací pušky, případně i další externí doplňková výzbroj podle typu mise. Ke všem zbraním patří i unifikovaná optická a termozobrazovací mířidla.

Pochopitelně nechybí chytré boty

Nechybějí ani zmíněné „chytré” boty, které mají nejen varovat vojáka před minou, ale také rovnou rušit její rádiově aktivovanou roznětku. Cely komplet je oproti svým předchůdcům o 30 % lehčí, čímž má umožnit vojákům zvýšenou mobilitu v terénu. Popiska na zmíněné výstavě tvrdila, že výstroj dostanou údajně i obsluhy granátometů či kulometů a průzkumníci. Ačkoli zní popis nové výzbroje opravdu velmi zajímavě, s ohledem na to, že veškeré informace o Ratniku-3 pocházejí čistě z ruských zdrojů, nelze ani zdaleka ověřit pravdivost. 

Vzhledem k moderní elektronice, kompozitním deskám a titanovým slitinám je navíc téměř nemožné odhadnout, kolik by souprava třetí generace mohla stát. Pravděpodobně cena takto pokrokové výzbroje bude dosahovat závratných výšin, podobně jako kdysi v případě supermoderního tanku T-95. Na takovou cenu dnes Rusko zřejmě nedosáhne, i když ruští představitelé samozřejmě tvrdí opak. Vzhledem k situaci, v jaké se však ruská ekonomika díky sankcím momentálně nachází, musí armáda jednat čistě pragmaticky.

Příkladem mohou být obě dřívější verze Ratniku, které se právě z těchto důvodů dostávaly do armády postupně. Nejprve pouze s přidanými maskovacími prvky a neprůstřelnou vestou, poté s novou výzbrojí, následně s elektronickými a optickými systémy průzkumu bojiště a řízení boje. Těmi však byly plně vybaveny pouze síly Spetznacs, výsadkové jednotky a velitelé obrněných a dělostřeleckých jednotek. Je tedy téměř jisté, že novou verzi Ratnik-3 na bojišti ještě nějakou dobu neuvidíme, jestli vůbec někdy.

Jaký je váš názor na ruskou výzbroj?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články